Itálie jako první západní země zakázala chatovacího robota ChatGPT

2 měsíce starý 27

Itálie se stala první západní zemí, která zakázala používání pokročilého chatovacího robota ChatGPT, který je nejpoužívanějším nástrojem svého druhu na světě. Od jeho spuštění v listopadu loňského roku ho používají miliony lidí.

Italské úřady na ochranu osobních údajů v pátek uvedly, že s okamžitou platností v zemi zakážou chatbota a prošetří činnost americké společnosti OpenAI, která za programem stojí, píše stanice BBC.

Provozovateli robota ChatGPT italské úřady nařídily, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Ke kroku se odhodlaly kvůli údajnému porušování ochrany osobních údajů.

Server Politico upozorňuje, že příkaz je dočasný a bude platit, dokud společnost nebude respektovat přelomový zákon Evropské unie o ochraně osobních údajů.

Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni.

Ačkoliv provozovatel uvádí, že program mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Nejprve úřad provozovateli zakázal používat osobní údaje a dal společnosti 20 dnů na to, aby zavedla opatření, která reagují na výtky. V případě neuposlechnutí rozhodnutí hrozila společnosti OpenAI pokuta až 20 milionů eur (470 milionů Kč), nebo čtyři procenta z globálního obratu.

Italský úřad poukázal na to, že ChatGPT je nejpoužívanějším chatovacím robotem na světě a že 20. března unikly informace o jeho uživatelích. Evropská policejní organizace Europol zároveň tento týden varovala, že by zločinci mohli využít ChatGPT a další chatovací roboty k podvodům a dalším kriminálním aktivitám.

Zdroj