Italové zadrželi kapitána námořnictva při schůzce s ruským diplomatem. Předával mu tajné materiály

5 měsíce starý 8

Italská policie v úterý večer zadržela kapitána italského námořnictva při tajné schůzce s jedním z vojenských diplomatů ruského velvyslanectví. Zatčení se uskutečnilo v momentě, kdy měl důstojník diplomatovi za úplatu předávat tajné dokumenty italské armády a NATO. Voják je ve vazbě, ministerstvo zahraničí oznámilo okamžité vyhoštění dvou ruských diplomatů.

Řím 12:39 31. března 2021 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na vyšetřování se podílely i italské tajné služby (ilustrační foto) | Foto: Daniele Mascolo | Zdroj: Reuters

Italský důstojník byl obviněn z vyzrazování utajovaných informací. Podle médií se snažil ruskému diplomatovi předat materiály armády a NATO.

Ruský diplomat v Česku načerno kupoval náboje do odstřelovacích pušek. Před stíháním ho zachránila imunita

Číst článek

Za špionáž od ruské rozvědky podle policie dostával peníze. Na vyšetřování se podílely i italské tajné služby.

Dva vyhoštění

Italské ministerstvo zahraničí si kvůli případu ve středu ráno předvolalo ruského velvyslance v Římě.

Ministr zahraničí Luigi Di Maio po poledni oznámil okamžité vyhoštění dvou ruských diplomatů. Kromě zadrženého důstojníka se podle deníku Corriere della Sera jedná i o jeho přímého nadřízeného. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že vyhoštění lituje. 

Deník La Repubblica napsal, že se v Itálii jedná o jeden z nejvážnějších incidentů od konce studené války. Situace ale není pro tamní bezpečnostní složky úplně bezprecedentní.

V srpnu loňského roku byl ve Francii zatčen důstojník kvůli podezření, že předával Rusům důvěrné informace při působení na velitelství NATO v Neapoli.

V roce 2016 italská policie zatkla vysokého důstojníka portugalských tajných služeb při schůzce s ruským diplomatem v Římě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdroj