Italské mafie investují v ČR hlavně do cestovního ruchu, uvedla policie

5 měsíce starý 114

foto Turisté s deštníky v Praze - ilustrační foto.

Řím - Italské mafie investují v Česku hlavně v cestovním ruchu a tyto aktivity jim vynášejí značné zisky. Píše to ve zprávě za první pololetí roku 2021 protimafiánská centrála italských bezpečnostních sil DIA. Ubytovací zařízení v České republice navíc mafie používá jako útočiště pro své členy na útěku před justicí. Na českém území DIA zaznamenala aktivity zločineckých skupin z Kalábrie, Sicílie, Kampánie a Apulie. Rozsáhlou činnost italských klanů policie zaznamenala i na Slovensku.

"Jak ukázalo několik vyšetřování, na území České republiky, podobně jako na Slovensku, působí skupiny italského organizovaného zločinu, a to hlavně v cestovním ruchu, který umožňuje dosáhnout rozsáhlých zisků," stojí ve čtvrteční zprávě.

Česká republika v prvním pololetí figurovala ve dvou operacích italské policie proti mafiím. Při jedné policie zadržela skupinu, jež se věnovala praní špinavých peněz. V druhém případě ČR sloužila jako zázemí pro nelegální dovoz a pašování do Itálie ropných produktů. Italské kriminální skupiny navíc v zemi zakládaly fiktivní společnosti, které sloužily k praní špinavých peněz a obchodování s ojetými vozy. Societá Foggiana, což je mafie z kraje Apulie, si díky výnosům z kriminální činnosti v Praze pořídila nákladnou nemovitost, uvedla DIA.

Italské mafie rozvíjejí velký počet kriminálních činností také na Slovensku. DIA se v první polovině loňského roku zaměřila na vyšetřování rozsáhlé skupiny společností se sídlem v Bratislavě, která se věnovala úvěrovým podvodům. Na Slovensku italská policie monitoruje hlavně aktivity kalábrijské mafie ‘ndrangheta. "Po ekonomické liberalizaci slovenské území představovalo pro ‘ndranghetu příležitost pro zahájení nových obchodních aktivit", stojí ve zprávě. Policie také poukazuje na přítomnost jednoho mafiánského klanu ze Sicílie, který "se věnuje různým kriminálním činnostem, ale hlavně pašování zbraní".

Činnost italského organizovaného zločinu v první polovině loňského roku stále ovlivňovala pandemie covidu-19. Díky rychlé dostupnosti peněz a kapitálu se podle vyšetřovatelů mafie snažily proniknout do ekonomiky a státní správy. Meziročně se o čtvrtinu zvýšil počet podezřelých transakcí, které by mohly souviset s praním špinavých peněz. Podle vyšetřovatelů mafie z různých italských regionů vykazují větší ochotu mezi sebou spolupracovat, než tomu bylo v minulosti. Mafie se celkově více zaměřují na trestné činy typické pro "bílé límečky", zatímco počet vražd a násilností klesl.

Zdroj