Italský premiér rezignuje. Zemětřesení ve vládě způsobila opatření na podporu domácností

4 měsíce starý 100

Italská vláda se otřásá kvůli vládnímu balíku opatření na podporu domácností a firem ve výši 23 miliard eur (562 miliard korun). Hnutí pěti hvězd s podobou návrhu nesouhlasí a ohlásilo, že se proto v Senátu zdrží hlasování. Vláda ovšem podle pravidel horní komory spojila hlasování o finančním balíku s návrhem na vyslovení důvěry a postoj M5S tedy znamená, že hnutí odepřelo podporu kabinetu jako celku.

Nyní je na prezidentovi Sergiu Mattarellovi, zda rezignaci šéfa vlády přijme, nebo nikoliv. Pokud se však vládní krizi nepodaří rychle vyřešit, mohl by Mattarella parlament rozpustit a připravit tak půdu pro volby. Ty by se mohly odehrát už v září, informuje agentura AP.

Draghi se v době, kdy Rusko vede válku proti Ukrajině, stává podle některých politiků stále důležitější postavou Evropy, zejména v souvislosti s blížícím se odchodem britského premiéra Borise Johnsona, uvedla agentura AP. Silvio Berlusconi, bývalý italský premiér, v Senátu oznámil, že pád Draghiho vlády by dokonce mohl vyvolat destabilizaci Evropy.

Současná italská vláda vznikla pod vedením nestraníka a někdejšího šéfa evropské centrální banky (ECB) Draghiho loni v únoru poté, co se rozpadl předchozí kabinet vedený Giuseppem Contem. Jde o širokou koalici, v níž jsou zastoupeny formace od stran levého středu až po krajně pravicovou Ligu.

Hlavní index milánské burzy FTSE/MIB ve čtvrtek kvůli politické krizi klesl o 3,4 procenta a uzavřel nejníže od listopadu 2020.

Zdroj