Izolace i karanténa se ode dneška zkracuje na pět dní

5 měsíce starý 39

11. ledna 2022, 08:55 Autor: EuroZprávy.cz / ČTK

Izolace lidí, kteří se nakazili koronavirem, stejně jako karanténa jejich blízkých kontaktů se podle nového metodického pokynu ode dneška zkracuje na pět kalendářních dní, pokud lidé nemají příznaky nemoci. Dosud trvala izolace 14 dní a karanténu mohli lidé bez příznaků ukončit po sedmi dnech negativním PCR testem.

Ilustrační foto

Ilustrační foto
FOTO: Pixabay

Lidem s příznaky hygienici izolaci ukončí dva dny po jejich odeznění. Tento týden ještě nemusí do karantény lidé po očkování nebo prodělání nemoci v posledních 180 dnech, od pondělí 17. ledna se to změní.

Zkrácením karantény ministerstvo zdravotnictví reaguje na nástup varianty koronaviru omikron, která začíná v Česku převládat. Omikron je sice mnohem nakažlivější, proti předchozím variantám má ale kratší inkubační dobu. Příznaky u něj také nastupují dříve než předchozí verze covidu.

Dalším důvodem je obava z toho, aby kvůli velkému počtu nakažených nechyběli pracovníci v klíčových oblastech nutných pro chod společnosti. Pro vybrané profese proto stát počítá s takzvanou pracovní karanténou, během níž by za zpřísněných podmínek mohli pracovat i ti, kterým by při preventivním testování v zaměstnání vyšel pozitivní antigenní samotest.

Zkrácení karantén a zejména izolací na pět dní bez jejich ukončení negativním testem ale někteří odborníci kritizují. Po skončení pětidenní izolace či karantény je podle pokynu hygieny doporučeno dalších pět dní nosit respirátor. Lidem, kteří už jsou nyní kvůli covidu v karanténě či izolaci, se po dnešní změně pravidel na pět dní nezkrátí.

Kvůli omikronu se v Česku od začátku nového roku víc testuje. Minulé pondělí začalo testování ve školách dvakrát týdně, a to včetně žáků i zaměstnanců, kteří jsou očkovaní nebo nemoc prodělali. Od 17. ledna se budou testovat až na výjimky všichni zaměstnanci dvakrát týdně antigenními samotesty.

Zdroj