Izrael a některé arabské země jednaly o vytvoření aliance, chtějí obranu proti Íránu

5 měsíce starý 83

Izraelští generálové se tajně sešli s vysokými vojenskými představiteli arabských zemí kvůli potenciální možnosti utvoření blízkovýchodní obdoby aliance NATO. Přivedla je k tomu společná hrozba v podobě Íránu. S Izraelci diskutovali i generálové z Kataru a Saúdské Arábie, které nemají s židovským státem oficiálně navázané diplomatické vztahy.

Šarm aš-Šajch 15:59 28. června 2022

Izraelští generálové se tajně sešli s vysokými vojenskými představiteli arabských zemí kvůli potenciální možnosti utvoření blízkovýchodní obdoby aliance NATO (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Informaci o průběhu setkání jako první přinesl americký list The Wall Street Journal. Uskutečnilo se již v březnu v egyptském Šarm aš-Šajchu, přesto se podařilo utajit až doteď. Schůzku svolaly Spojené státy a vedle izraelského vojenského velení se jí zúčastnili také nejvyšší generálové Egypta a Jordánska.

‚Nesnáším izraelské fanoušky.‘ Íránská televize šířila falešné video o Cristianu Ronaldovi

Číst článek

Podle deníku šlo zatím o vůbec nejširší setkání izraelských a arabských vysokých generálů. Podle dostupných informací zástupci států jednali o společné protivzdušné obraně proti raketám a dronům, které v oblasti používá Írán a jeho spojenci.

Konkrétní výsledky jednání ale zatím nejsou známy, informace se ale objevily po třech měsících krátce před cestou amerického prezidenta Joea Bidena na Blízký východ.

Arabsko-izraelské NATO

Potenciální vojenské alianci blízkovýchodních států se občas přezdívá také arabsko-izraelské NATO. Ačkoliv ještě nebyla oficiálně založena, podle izraelského ministra obrany Bennyho Gance už de facto funguje a podařilo se jí údajně odvrátit některé íránské útoky.

Izraelcům v Turecku stále hrozí nebezpečí. Ti, co nemohou stát opustit, se mají zamknout v hotelu

Číst článek

Přestože myšlenka arabské vojenské aliance není nijak nová, poprvé je součástí jednání i Izrael, který např. s Katarem a Saúdskou Arábií nemá oficiálně navázané diplomatické vztahy.

Podle některých má taková aliance sloužit kromě členských zemí také Spojeným státům proti případným ruským snahám rozšiřovat svůj vliv na Blízkém východě.

Tvořit by ji potenciálně měly zálivové země sousedící s Íránem, které s ním většinově mají špatné vztahy. Výjimku tvoří Egypt, který je také částí možné aliance. Občas se objevují úvahy i o účasti Maroka, které je íránské hrozbě vzdálené.

Díky tomu by šlo skutečně o blízkovýchodní variaci na NATO v širším pojetí. Zároveň by šlo o alianci zemí, které jsou spojenci nebo považované za spojence USA na Blízkém východě.

Štěpán Macháček, har

Zdroj