Izrael a radikálové z Gazy souhlasili s příměřím, Tel Aviv to zatím nepotvrdil

6 měsíce starý 35

foto Výbuch po izraelském leteckém útoku v Pásmu Gazy na dům vlastněný představitelem hnutí Islámský džihád, 13. května 2023.

Gaza/Káhira - Izrael a radikální skupiny z Pásma Gazy souhlasily s příměřím, které dojednal Egypt. Klid zbraní má platit od 22:00 místního času (21:00 SELČ), uvedla agentura Reuters s odvoláním na dva palestinské představitele. Izrael zatím tyto informace nijak nekomentoval.

Egypt, který příměří zprostředkoval, vyzval obě strany, aby dohodu o klidu zbraní dodržovaly. "Příměří mezi palestinskou a izraelskou stranou bylo dosaženo," stojí v textu dohody, ze kterého citoval Reuters. "Obě strany budou dodržovat příměří, které zahrnuje konec útoků na civilisty i demolice domů," stojí dále v textu.

Izrael zahájil v úterý operaci Štít a šíp, při níž cílí na infrastrukturu hnutí Islámský džihád v Pásmu Gazy. Od zahájení operace izraelská armáda zabila šest vrchních velitelů hnutí.

Islámský džihád, největší ozbrojená skupina v Gaze po vládnoucím islamistickém Hamásu, za pět dní vypálil přes tisíc raket, některé z nich hluboko do izraelského území. Ve čtvrtek zemřela při zásahu bytu na předměstí Tel Avivu jedna žena.

Izraelská strana přitom dnes již dříve vyloučila možnost okamžitého příměří v Gaze. Podle Izraele je na palestinských ozbrojencích, aby přestali odpalovat rakety. "Nevedeme rozhovory o příměří," konstatoval šéf národní bezpečnostní rady Cachi Hanegbi. Hlavní prioritou Izraele je podle něj v současnosti ostřelování palestinských radikálů.

Zdroj