Izrael a radikálové z Pásma Gazy dodržují příměří zprostředkované Egyptem

6 měsíce starý 20

Oddělení izraelského ministerstva obrany COGAT, které dohlíží na civilní aktivity na palestinských územích, oznámilo „částečné a postupné znovuotevření“ přechodu Erez, který umožňuje Palestincům tranzit přes Izrael, a Kerem Šalom, jediného izraelského přechodu pro zboží do Pásma Gazy. „Úplné otevření přechodů bude možné po dalším vyhodnocení situace,“ dodal úřad.

Izrael zahájil v úterý operaci Štít a šíp, při níž cílil na infrastrukturu hnutí Islámský džihád v Pásmu Gazy. Od zahájení operace izraelská armáda zabila šest vrchních velitelů hnutí. O život přišlo podle OSN také nejméně 13 civilistů, včetně žen a dětí. Eskalace byla nejsilnějším střetem mezi ozbrojenci v Pásmu Gazy a Izraelem od srpna 2022.

Islámský džihád, největší ozbrojená skupina v Pásmu Gazy po vládnoucím islamistickém Hamásu, za pět dní vypálil přes tisíc raket, některé z nich hluboko do izraelského území. O život kvůli tomu přišla jedna Izraelka a jeden Palestinec. Spojené státy, Evropská unie a Izrael označují hnutí Islámský džihád za „teroristické“.

„Blahopřeji izraelské armádě, (tajné službě) Šin Bet a všem bezpečnostním složkám k jejich akcím, kterými zasáhly teroristy z Islámského džihádu a ochránily obyvatele Izraele,“ uvedl v neděli izraelský ministr zahraničí Eli Kohen.

O život přišlo třicet čtyři Palestinců

Od úterý si střety mezi Izraelem a ozbrojenými skupinami v Pásmu Gazy vyžádaly životy 34 Palestinců - posledního z nich, dělníka pracujícího v Izraeli, zabila v sobotu palestinská raketa. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví bylo v Pásmu Gazy zraněno 190 lidí. Na izraelské straně přišla o život ve městě Rehovot u Tel Avivu osmdesátiletá žena a 30 lidí bylo zraněno, uvedla AFP.

Pásmo Gazy ovládá od roku 2007 palestinské radikální hnutí Hamás, které tam převzalo moc dva roky poté, co bylo z tohoto území evakuováno všech 21 židovských osad. Izrael se tak stáhl na základě mírových dohod z Pásma Gazy, jehož se zmocnil za války v roce 1967 spolu se Západním břehem Jordánu a východním Jeruzalémem. Zbylá dvě území dál okupuje.

Zdroj