Izrael intenzivně bombarduje Gazu. Ta je prakticky v úplné tmě

1 měsíc starý 11

Foto: Profimedia.cz

V noci na dnešek pokračovalo intenzivní ostřelnování města Gazy.

Boje mezi Izraelem a Palestinci se odehrávají již více než týden. Konflikt a dění s ním spojené sledujeme v online reportáži.

Článek

- Z Libanonu v noci na dnešek bylo vypáleno šest střel, které směřovaly na Izrael. Přes hranice ovšem nepřeletěly. Ten reagoval vypálením střel na místo odpalu.

- V noci na dnešek opět pokračovalo intenzivní bombardování Pásma Gazy izraelskou armádou, centrem náletů se hned po půlnoci stalo město Gaza. Mezi zasaženými budovami byly kanceláře katarského Červeného půlměsíce v Gaze a také jediná klinika pro trasování nákazy covidem-19. Bomby zasáhly také infrastrukturu, v Gaze panuje prakticky úplná tma.

- Vzájemné ostřelování Izraele a Pásma Gazy trvá už týden a vyžádalo si na dvě stě obětí.

Situaci jsme sledovali online i v pondělí.

 • Za klid zbraní se prvně přimluvil prezident Biden

  Za klid zbraní se dnes poprvé přimluvil také americký prezident Joe Biden. Spojené státy přitom dosud blokovaly vydání rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která by boje razantně odsoudila. Rada se k dalšímu jednání sejde opět dnes.

 • Izrael zasáhl jedinou kliniku v Gaze, která trasovala covid

  V noci na dnešek opět pokračovalo intenzivní bombardování Pásma Gazy izraelskou armádou, centrem náletů se hned po půlnoci stalo město Gaza. Mezi zasaženými budovami byly kanceláře katarského Červeného půlměsíce v Gaze a také jediná klinika pro trasování nákazy covidem-19, napsala dnes agentura AFP.

  Bomby zasáhly také infrastrukturu, v Gaze panuje prakticky úplná tma. Vedle bezpečnostních rizik vzniká podle AFP i krize humanitární, o své domovy přišlo při bombardování přes 2500 Palestinců a na 40 000 jich muselo své bydliště opustit, Palestinci se hromadí v přeplněných krytech, díše DPA.

  Ostřelování dnes v noci čelil také židovský stát. Libanon vystřelil na Izrael šest raket, žádná ale nepřekročila hranici. Radikální hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy, se podle televize Al-Džazíra na šest hodin v ostřelování odmlčelo, ale zároveň hrozilo, že bude pokračovat v odpalování raket na Tel Aviv, pokud izraelské letectvo nepřestane „mířit na civilisty“.

 • Izrael vypálil v odvetě na Libanon celkem 22 střel

  Šest raket vypálených z Libanonu v noci na dnešek směřovalo na Izrael, v pohraničních oblastech se rozezněly varovné sirény. Ani jedna ze střel nepřeletěla hranici. Izrael na útok reagoval vypálením střel do místa odpalu, uvedla izraelská armáda. Ani jedna ze stran nehlásí zraněné ani škody.

  Prozatímní síly OSN v Libanonu (UNIFIL) uvedly, že v koordinaci s libanonskými ozbrojenými silami zvyšují bezpečnostní kontroly na jihu země a pátrají po místě odpalu raket. Situace se podle UNIFIL již uklidnila. Libanonský bezpečnostní zdroj agentuře Reuters sdělil, že Izrael na Libanon vypálil celkem 22 střel.

  Za poslední týden, od začátku bojů mezi Izraelci a Palestinci, je to již druhý příhraniční spor mezi Izraelem a Libanonem. Ve čtvrtek tři rakety vypálené z Libanonu mířily na Izrael, přistály ovšem ve Středozemním moři.

Zdroj