Izrael jako první na světě začne s přeočkováním vakcínou Pfizer. Nabídne ji osobám starším 60 let

1 měsíc starý 51

Izrael nabídne přeočkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech osobám starším 60 let. Ve čtvrtek to oznámil izraelský premiér Naftali Bennett. Podle agentury AP tak bude Izrael první zemí, která začne očkování třetí dávkou této vakcíny nabízet široké veřejnosti. Jako první bude přeočkován prezident Jicchak Herzog.

Jeruzalém 21:46 29. července 2021

Izraelský premiér ve čtvrtek oznámil, že Izrael začne s přeočkováním třetí dávkou vakcíny Pfizer. | Zdroj: Reuters

Rozhodnutí začít nabízet třetí dávku očkovaným starším osobám učinil Izrael ve chvíli, kdy se potýká s rostoucím počtem infikovaných. V zemi zároveň panují obavy, že se účinnost vakcíny po určité době snižuje.

„Dnes večer oznamuji začátek kampaně přeočkování třetí dávkou,“ uvedl Bennett v televizním projevu. „Realita ukazuje, že vakcíny jsou bezpečné. Realita také ukazuje, že vakcíny chrání před vážným průběhem nemoci a smrtí. A stejně jako u vakcíny proti chřipce, která se musí čas od času obnovit, je tomu tak i v tomto případě,“ dodal. V projevu také řekl, že jako první osoba v zemi třetí dávku dostane v pátek prezident Herzog. Veřejnosti v určené věkové kategorii pak bude zpřístupněna od neděle.

WATCH: Statement by Prime Minister Naftali Bennett regarding administering a third dose of the COVID Vaccine to Israeli citizens over the age of 60. pic.twitter.com/i0wEk88ZoY

— PM of Israel (@IsraeliPM) July 29, 2021

Premiér také poznamenal, že hned po tiskové konferenci zavolá své matce, aby ji povzbudil k přeočkování.

Přeočkování vakcínami proti covidu-19 dosud nebylo schváleno v EU ani Spojených státech. Zatím se neprokázalo, zda třetí dávka opravdu pomůže, a pokud ano, komu by měla být podána a s jakým odstupem. První rozsáhlá studie této strategie, do níž jsou zapojeny tisíce pacientů, začíná v Norsku.

V některých zemích bylo přeočkování provedeno u ruských a čínských vakcín.

Do kina jen s očkováním? Pravidla zpřísňuje stále více zemí, některé už zákazy pro neočkované zavedly

Číst článek

Izrael v prosinci zahájil rychlou a rozsáhlou vakcinační kampaň. Dvě dávky vakcíny Pfizer/BioNTech obdrželo dosud zhruba 57 procent izraelské populace, která čítá 9,3 milionu lidí. U osob starších 40 let proočkovanost přitom činí přes 80 procent.

Rozsáhlá vakcinace umožnila Izraeli ukončit uzávěru společnosti dříve než jiné země. Nyní se ukazuje, že účinnost očkování postupem času oslabuje především v ochraně před samotným nakažením. Izrael se teď potýká s novým nárůstem počtu infikovaných nakažlivější variantou delta, a to i mezi některými očkovanými.

Nárok na očkování třetí dávkou budou mít v Izraeli osoby starší 60 let, které obdržely druhou dávku před více než pěti měsíci. Zdravotní pojišťovna Makabi, která je jedním ze čtyř veřejných poskytovatelů zdravotní péče v Izraeli, již oznámila, že se její klienti mohou začít registrovat s tím, že očkování třetí dávkou spustí v neděli.

ČTK

Zdroj