Izrael: Konec koronakrize do třiceti dnů. Netanjahu hraje o politické body

2 měsíce starý 14

Počet lidí pozitivně testovaných na koronavirus překonal v Izraeli od počátku pandemie hranici 400 tisíc. Za posledních 24 hodin se v zemi, která dnes odpoledne zamíří do třetí plošné uzávěry, bylo pozitivně testováno 2636 lidí. V Izraeli se už týden proti nemoci COVID-19 očkuje, vakcínu dostalo už přes 230 tisíc lidí, informovaly agentury.

Nová opatření začnou v Izraeli platit v 17:00 místního času (16:00 SEČ) a potrvají nejméně dva týdny. Očekává se však, že je kabinet premiéra Benjamina Netanjahua prodlouží o dalších několik týdnů, píše agentura DPA. Izrael také zpřísnil podmínky pro vstup do země v souvislosti s šířením nového, nakažlivějšího kmene koronaviru. Podle tamního ministerstva zdravotnictví se mutace objevená v Anglii prokázala i u některých izraelských pacientů.

Izrael minulý týden začal s vakcinací obyvatel, podle šéfa zdravotnického rezortu Juliho Edelsteina první dávku dvoufázové vakcíny obdrželo už přes 280 tisíc zdravotníků a Izraelců starších 60 let. Očekává se, že očkování širší populace začne v lednu.

Ve chvíli, kdy budou očkováni příslušníci rizikových skupin, by se země mohla dostat z koronavirové krize do třiceti dní, oznámil v sobotu večer Netanjahu. Pokud by se Izraeli opravdu podařilo epidemii překonat do března, premiér by mohl získat hlasy voličů v nadcházejících parlamentních volbách. Netanjahu, který čelí i obvinění z korupce, bojuje totiž o politické přežití a v minulosti byl kritizován za svůj přístup k boji s koronavirem, píše agentura Reuters.

V devítimilionovém Izraeli nyní dostává vakcínu denně okolo 70 tisíc lidí, do příštího víkendu by to mělo být až 150 tisíc za den. Pomoci tomu mají i nepřetržitě otevřená očkovací centra. Celkem bylo v zemi od počátku epidemie pozitivně testováno 400 099 lidí, z čehož 3222 zemřelo.

Autor: ČTK, bo

EUR 26,23 26,31
USD 21,43 21,55
GBP 29,3 29,46

Newsletter

Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Zdroj