Izrael odmítá spolupracovat s ICC na vyšetřování činů na palestinských územích

4 týdny starý 8

foto Ilustrační foto - Střety izraelské policie s Palestinci v Azúnu na Západním břehu.

Jeruzalém/Haag - Izrael se chystá uvědomit Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu, že s ním nebude spolupracovat na vyšetřování možných válečných zločinů na palestinských územích. Podle agentury AFP a Reuters to dnes oznámila kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

"Izrael se rozhodl, že nebude s ICC spolupracovat," uvedla premiérova kancelář. V jejím prohlášení také stojí, že "ICC nemá k zahájení vyšetřování pravomoci".

ICC chce prověřit události, které se staly od léta 2014. Předmětem vyšetřování mohou být činy Izraelců na okupovaném Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy, ale také palestinských radikálů útočících na Izrael. Na soud se se žádostí o vyšetřování obrátili Palestinci. Izrael tvrdí, že soud nemá právní působnost na palestinských územích, protože nejsou státem.

Soud o svém úmyslu zahájit oficiální vyšetřování izraelskou i palestinskou stranu informoval písemně 9. března a dal Izraeli i palestinské samosprávě měsíční lhůtu, v níž mohou požádat o odklad. Právě na toto upozornění hodlá nyní Izrael reagovat.

Izraelskému rozhodnutí ohledně odpovědi soudu předcházely dvoudenní rozhovory, do nichž se kromě izraelského ministerského předsedy mimo jiné zapojili ministr obrany Benny Ganc, ministr zahraničí Gabi Aškenazi a generální prokurátor Avichaj Mandelblit, uvádí deník The Times of Israel.

Podle serveru stanice Ynet izraelští představitelé uvažovali, zda by měl Izrael oznámit, že se bude vznesenými obviněními zabývat. Nakonec však došli k rozhodnutí, že takový krok by se rovnal uznání právní způsobilosti ICC vyšetřování vést.

ICC dříve oznámil, že pokud Izrael písemně prohlásí, že potenciální válečné zločiny sám prověřuje, a soud to uzná, může souhlasit s pokračováním vyšetřování v Izraeli s pravidelnou supervizí. Vlastní vyšetřování pak může odložit nebo i zrušit.

Zdroj