Izrael podle organizace schválil výstavbu skoro 4000 bytů pro osadníky

1 měsíc starý 117

foto Ilustrační foto - Osada Male Adumim na palestinském Západním břehu Jordánu (na snímku z 29. června 2020).

Jeruzalém - Izrael dnes schválil výstavbu více než 4000 bytů pro osadníky na okupovaném Západním břehu Jordánu, uvedla izraelská lidskoprávní organizace. Izraelští činitelé na žádost o komentář dosud nereagovali.

Podle agentury AP půjde o největší rozšíření osad od nástupu amerického prezidenta Joea Bidena do Bílého domu. Bidenova administrativa je proti rozšiřování osad a vnímá je jako překážku k míru s Palestinci. Většina mezinárodního společenství považuje tyto osady za nelegální.

Odbornice na osady Hagit Ofranová z izraelské mírové organizace Peace Now uvedla, že vojenský plánovací tým na zasedání, kterého se zúčastnila, schválil 4427 bytových jednotek pro osadníky.

Rozhodnutí přišlo jen několik dní poté, co izraelská armáda na okupovaném Západním břehu Jordánu zbourala nejméně 18 budov a staveb. Učinila tak v návaznosti na rozhodnutí nejvyššího soudu, podle něhož bude muset Izraelem vyznačenou zónu opustit nejméně 1000 Palestinců.

Organizace Betselem, což je další izraelská lidskoprávní skupina, uvedla, že izraelská pohraniční policie spolu s vojáky zdemolovala 18 objektů, včetně 12 rezidenčních budov ve vesnicích a kopcích jižně od Hebronu.

Palestinci chtějí mít stát na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě, tedy na územích, kterých se Izrael zmocnil za války v roce 1967. Z Pásma Gazy se Izrael stáhl, ale východní Jeruzalém anektoval a Západní břeh Jordánu stále okupuje. Na Západním břehu Jordánu žije skoro 500.000 osadníků a téměř tři miliony Palestinců.

Zdroj