Izrael podle viroložky zvítězil nad mutací delta, úspěch přikládá hlavně třetím dávkám vakcín

3 měsíce starý 47

Izraeli se podařilo porazit variantu koronaviru delta a lze očekávat, že se epidemická situace v zemi zklidní aspoň na půl roku. Podle listu The Times of Israel to uvedla přední izraelská viroložka Rivka Abulafiaová-Lapidová. Pokles v počtech nových případů koronavirové nákazy přičetla tomu, že třetí posilující dávku vakcíny proti covidu-19 obdržely už miliony Izraelců.

Jeruzalém 16:24 13. října 2021

Izraelské vlajky na střechách starého Jeruzaléma. | Zdroj: Reuters

Viroložka Abulafiaová-Lapidová ve středu izraelskému deníku řekla, že čtvrtá vlna covidové epidemie v Izraeli končí. Varianta delta podle ní nevyvolá další vlnu a masivní rozšíření nové varianty koronaviru považuje za nepravděpodobné. To je podle vědkyně důsledkem nasazení třetí dávky vakcíny proti covidu-19 napříč věkovými skupinami.

Abulafiaová-Lapidová poznamenala, že vzhledem k tomu, jak pracuje imunitní systém, lze po třetí dávce očekávat dlouhodobější ochranu než po dvou dávkách.

USA otevřou hranice také pro očkované z Mexika a Kanady. Omezení platilo od začátku pandemie

Číst článek

„Můj odhad je takový, že až budeme mít tři dávky vakcíny, budeme chráněni až rok," uvedla Abulafiaová-Lapidová, která působí v jeruzalémské nemocnici Hadasa a vyučuje na Hebrejské univerzitě.

„Asi rok by měla být v těle dobrá paměť, která v mnoha případech může bojovat s koronavirovou infekcí," dodala.

Její odhad toho, jak dlouho budou posilující dávky chránit širší veřejnost, včetně těch, kteří třetí dávku neobdrželi, je konzervativnější. Očekává, že udrží stávající varianty na uzdě a zabrání rozšíření dalších variant po dobu šesti až osmi měTsíců. „Měli bychom očekávat nové varianty, ale nikoliv teď, protože populace je dobře proočkovaná," řekla.

Lekce i připomínka

Abulafiaová-Lapidová, která se kromě virů věnuje profesně také výzkumu imunity, svůj odhad opírá o účinnost vakcín proti jiným chorobám.

„První dávka dává imunitnímu systému ‚první lekci‘, paměť, která mu umožní bojovat se specifickým virem. Druhá dávka je ‚připomínka‘ a u třetí se účinnost ještě zvyšuje,“ poznamenala. Jako příklad uvedla vakcíny proti lidskému papilomaviru, hepatitidě B či rotavirovým nákazám s tím, že třetí dávka těchto vakcín poskytuje dlouhodobou ochranu.

Pokles v počtu nově infikovaných v uplynulých týdnech ulevil izraelským nemocnicím, jelikož se prudce snížil také počet lidí s vážným průběhem covidu-19.

Jen za poslední dva týdny se počet nově infikovaných ve více než devítimilionové zemi snížil skoro o polovinu.  Před měsícem činil sedmidenní průměr úmrtí na covid 25, nyní je to 13. Aktivních případů nákazy je v Izraeli 25 127, což je méně než třetina oproti polovině září.

Rutinní záležitost

Zástupkyně ředitele epidemiologického oddělení v telavivské Ichilově nemocnici Jael Paranová sdílí optimismus své kolegyně.

Rusko vyzkouší vakcínu proti covidu v podobě nosního spreje. Lidé ho dostanou ve dvou dávkách

Číst článek

„Myslím, že spatřujeme konec čtvrtého nárůstu a je to výsledkem toho, že posilující dávku obdržely tři miliony lidí. Domnívám se, že tento pokles bude pokračovat," řekla.

Poznamenala zároveň, že účinek třetí dávky se začal projevovat postupně. „Viděli jsme pokrok pokaždé, když se očkování třetí dávkou otevřelo další věkové skupině," uvedla Paranová. „Asi dva nebo tři týdny poté klesl počet infikovaných, následně klesly hospitalizace," dodala.

Viroložka Abulafiaová-Lapidová očekává, že boj s koronavirem bude nadále součástí života a že se pravidelné posilující dávky každých šest až 12 měsíců stanou rutinní záležitostí. „Bude to jako u chřipky, každý rok budeme mít vakcíny proti určitým kmenům, které budeme očekávat," dodala.

ČTK

Zdroj