Izrael prodá středomořský přístav Haifa za 4,1 miliardy šekelů (v přepočtu přibližně 28,6 miliardy korun) indické společnosti Adani Ports a izraelské chemické a logistické skupině Gadot. Dvojice firem vyšla vítězně z dvouletého výběrového řízení, od kterého si Izrael slibuje snížení dovozních cen a zkrácení dlouhých čekacích dob v izraelských přístavech. S odvoláním na čtvrteční oznámení Izraele o tom informovala agentura Reuters.

Haifa 23:36 14. července 2022

Izrael prodá středomořský přístav Haifa za 4,1 miliardy šekelů (v přepočtu přibližně 28,6 miliardy korun) | Foto: Michal Jurman

„Privatizace přístavu Haifa zvýší konkurenci v přístavech a sníží životní náklady,“ uvedl izraelský ministr financí Avigdor Lieberman. Podle zdroje z odvětví bude mít Adani většinový podíl 70 procent a Gadot bude držet zbývajících 30 procent.

Prezident Izraele je na návštěvě Prahy. Zeman se mu omluvil za údajně nedostatečnou podporu v OSN

Číst článek

Přístav Haifa uvedl, že jej nová skupina bude provozovat až do roku 2054. Přibližně 98 procent veškerého zboží se do Izraele a z něj přepravuje po moři. Tamní vláda toto odvětví modernizuje, aby udržela hospodářský růst.

Haifa, kterou na východě obklopuje pohoří Karmel, které omezuje vítr a neklidné vody, funguje jako přístav již po staletí. V roce 2021 se zde odbavila přibližně polovina objemu nákladní dopravy v zemi.

Oteplování vztahů se sousedními arabskými zeměmi vytváří pro Izrael nové obchodní příležitosti. Haifa má tedy dobré předpoklady stát se regionálním centrem a spojnicí mezi Asií a Evropou, napsala agentura Reuters.

Noví majitelé budou konkurovat soukromému přístavu, který byl v Haifském zálivu otevřen loni a jejž provozuje čínská společnost Shanghai International Port.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Ve věku 73 let zemřela Ivana Trumpová, bývalá manželka amerického exprezidenta Donalda Trumpa

  2. Izrael prodá přístav Haifa za více než 28 miliard korun. Provozovat ho budou firmy Adani Ports a Gadot

  3. Texas žaluje vládu USA za doporučení provádět v krizových situacích potraty

  4. Cesta fotbalistů Slavie za Konferenční ligou začne v Gibraltaru, ve 2. předkole se utkají se St Joseph's

  5. Není to měsíční výkyv. Lidé mají hlouběji do kapsy, přijde propad poptávky, očekává ekonom Mertlík

  6. ONLINE: Ve střední Ukrajině zasáhly ruské rakety centrum města Vinnycja, zemřelo nejméně 23 lidí

Aktuální témata

JWST, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Perseidy, Komunální volby 2022, Senátní volby 2022, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Barrandovský most, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Cena benzinu, MS fotbal 2022, Українське Радіо & Подкаст, Volební kalkulačka, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Prezidentské volby 2023, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Petra Kvitová, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Inflace, Zprávy ze světa, Válečné ztráty, MS hokej 2023

Doporučujeme