Izrael útočil na tábor v Rafahu. Zabil 45 lidí a 249 zranil, píší místní úřady. Ze světa zní kritika

před 2 týdny 45

Izraelské vzdušné údery na palestinský uprchlický tábor poblíž Rafahu na jihu Pásma Gazy v neděli večer zabily 45 lidí a 249 dalších zranily. V aktuální bilanci obětí to uvedlo ministerstvo zdravotnictví ovládané teroristickým hnutím Hamás, jež současně oznámilo, že celkový počet Palestinců, kteří od začátku války přišli při izraelské ofenzivě o život, překročil 36 000. Údaje nelze nezávisle ověřit.

Rafah 16:25 27. května 2024

Rafah

Událost vyvolala pobouřené reakce humanitárních organizací a vlnu mezinárodní kritiky | Foto: Mohammed Salem | Zdroj: Reuters

Palestinské úřady a zdravotníci uvedli, že po nedělních úderech vypukl ve stanovém městě vysídlených Palestinců rozsáhlý požár a že většinu obětí tvoří ženy, děti a starci. Izraelská vláda připustila, že tolik obětí měl na svědomí vzniklý požár. Izraelská armáda původně oznámila, že podnikla přesně vedený úder proti vysoce postaveným členům Hamásu.

Hamás poprvé po měsících podnikl rozsáhlý raketový útok na Tel Aviv. Střely likviduje Iron Dome

Číst článek

Událost vyvolala pobouřené reakce humanitárních organizací a vlnu mezinárodní kritiky.

Armáda během noci upřesnila, že při útoku zabila šéfa velitelství Hamásu na Západním břehu Jordánu a dalšího vysoce postaveného člena tohoto radikálního palestinského hnutí, kteří organizovali útoky proti Izraeli ze Západního břehu.

Hlavní izraelská vojenská prokurátorka Jifat Tomerová-Jerušalmiová v pondělí ráno označila následky úderů za „velmi vážné“ a řekla, že pokračuje důkladné vyšetřování této vojenské akce.

Mluvčí izraelské vlády Avi Hyman pak v pondělí podle agentury Reuters uvedl, že z prvních zpráv vyplývá, že palestinští civilisté hromadně umírali při požáru, který vypukl v důsledku izraelského vzdušného úderu proti velitelům Hamásu.

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky uvedl, že informace o úderech z Rafahu jsou „děsivé“. Zděšení vyjádřila také organizace Lékaři bez hranic, která vyzvala k okamžitému a trvalému příměří.

Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že je „pobouřen izraelskými údery, které si vyžádaly mnoho obětí mezi uprchlíky v Rafahu“, a vyzval k dodržování mezinárodního práva a k uzavření okamžitého příměří. „Tyto operace musí přestat. V Rafahu nejsou pro palestinské civilisty žádné bezpečné zóny,“ uvedl Macron na síti X.

Outraged by the Israeli strikes that have killed many displaced persons in Rafah.

These operations must stop. There are no safe areas in Rafah for Palestinian civilians.

I call for full respect for international law and an immediate ceasefire.

— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) May 27, 2024

Katarské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že nejnovější izraelský útok na Rafah by mohl zkomplikovat zprostředkovaná jednání mezi Izraelem a Hamásem o dohodě, která by vedla k příměří a propuštění izraelských rukojmích. Ministerstvo zahraničí Saúdské Arábie nedělní úder důrazně odsoudilo.

Mluvčí americké Národní bezpečnostní rady v noci na pondělí listu The Times of Israel řekl, že administrativa prezidenta Joea Bidena situaci v Rafahu pozorně sleduje a sbírá k tomuto incidentu další informace.

Palestinský Červený půlměsíc po úderech uvedl, že Izrael oblast útoku dříve označil jako „humanitární zónu“ a tato čtvrť nepatřila mezi místa, kde armáda začátkem měsíce nařídila evakuaci civilistů.

Vysoce postavený představitel Hamásu Sámí abú Zuhrí označil nedělní úder v Rafahu za „masakr“. Zodpovědnost za něj připsal i Spojeným státům, které podle něj Izraeli dodávají peníze a zbraně.

V Tel Avivu propukly potyčky mezi policií a demonstranty. Protestující žádají nové volby

Číst článek

Izrael pokračuje ve vojenských operacích v Rafahu navzdory pátečnímu rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora v Haagu, který mu nařídil zastavit v této oblasti vojenskou ofenzivu i všechny akce, které by „palestinskému obyvatelstvu přivodily takové životní podmínky, jež by mohly způsobit jeho úplné či částečné fyzické zničení“.

Izraelská vláda ovšem dlouhodobě tvrdí, že Rafah je poslední baštou Hamásu v Pásmu Gazy a bez dobytí tohoto města u hranic s Egyptem, kam dříve uprchl před boji přes milion civilistů, nemůže válku vyhrát.

Izrael zahájil bombardování a koncem října také pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy po teroristickém útoku vedeném Hamásem na pohraniční obce 7. října, při kterém bojovníci zabili na 1200 lidí, většinou civilistů, a zajali více než 250 rukojmích.

Při dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna více než stovka z nich výměnou za palestinské vězně. Asi 125 rukojmích je v Pásmu Gazy stále zadržováno.

Ministerstvo zdravotnictví ovládané Hamásem v pondělí uvedlo, že při izraelské ofenzivě přišlo od 7. října o život nejméně 36 050 Palestinců, z toho 66 za uplynulý den na celém území Pásma Gazy, a 81 026 jich bylo zraněno. Většinu obětí podle něj tvoří ženy, děti a mladiství. Další tisíce těl zřejmě zůstávají v sutinách zborcených budov.

Tyto údaje nelze nezávisle ověřit, úřady OSN je nicméně považují za věrohodné. Nerozlišují mezi zabitými civilisty a bojovníky, jichž izraelská armáda podle posledního vyjádření premiéra Benjamina Netanjahua zabila kolem 14 000. Válka také v Pásmu Gazy způsobila humanitární krizi a stovky lidí se podle úřadů OSN ocitly na pokraji hladomoru.

ČTK

Přečtěte celý článek