Izrael vyšetřuje podezřelé čínské dary vládě s odposlouchávacím zařízením

5 měsíce starý 159

foto Čína - vlajka a kamery - ilustrační foto.

Tel Aviv - Izraelská tajná služba začala vyšetřovat podezření, že termohrnky, které dostali od čínského velvyslanectví darem někteří izraelští představitelé, obsahovaly odposlouchávací zařízení. Informovaly o tom dnes izraelské sdělovací prostředky, podle nichž je případ zatím nejasný a začala se jím zabývat bezpečnostní služba Šin Bet.

Čínská ambasáda zprávy označila za nepodložené fámy šířené "silami, jež chtějí poškodit čínsko-izraelské vztahy". Obě země si nedávno připomenuly 30. výročí navázání diplomatických styků.

Jako první informaci o podezřelých darech zveřejnil zpravodaj armádního rozhlasu. Hrnky, které mají udržet obsah teplý, byly součástí větší dárkové krabice zaslané izraelským vládním úřadům. Byly odeslány k prohlídce a čínskému velvyslanectví nebudou vráceny, napsal list The Jerusalem Post.

Na vložené zařízení se přišlo při rutinní bezpečnostní kontrole. Všechny vládní instituce dostaly pokyn přistupovat k darům zahraničních misí obezřetně, protože "mohou obsahovat odposlouchávací zařízení nebo kamery".

Podle izraelských médií byly podezřelé hrnky v dárkových balících určených ministerstvu vědy a technologií a také ministerstvu dopravy. Oba úřady rozhodují o infrastrukturních projektech, o něž se Čína zajímá, uvedl server The Times of Israel.

Jeruzalémský list napsal, že před dvěma měsíci požádala čínská komunistická strana čínské studenty v Izraeli, aby soustřeďovali informace z místních médií. Podle listu vyzval jeden čínský zástupce studenty v několika univerzitních kampusech, aby poskytli informace, jak se v Izraeli informovalo o zimní olympiádě v Pekingu.

Podle lednových statistických údajů byla loni Čína největším importérem do Izraele a dovoz z ní přesáhl import z USA.

Zdroj