Izrael zasáhl pozice v Pásmu Gazy, jeden člověk zemřel. Jako odveta následovala raketová palba

6 měsíce starý 50

Izraelská armáda v prohlášení uvedla, že se zaměřila na infrastrukturu Islámského džihádu a skupinu jejích členů, kteří chtěli útočit na Izrael. Auto s ozbrojenci podle prohlášení zasáhla, když jelo k odpališti raket u Chán Júnisu. Video zásahu zveřejnila na sociálních sítích.

Agentura Reuters napsala, že ve středu byly v Gaze slyšet opakované exploze a že rozsah škod není v tuto chvíli znám. Na sociálních sítích jsou také fotografie, které zachycují, jak ze zasažených míst stoupá černý kouř.

כלי טיס תקף לפני זמן קצר כלי רכב ובו פעילי טרור שהיו בדרכם לעמדת שיגור רקטות בחאן יונס.

צה"ל ימשיך לפעול על מנת לשמר את ביטחונם של תושבי מדינת ישראל. pic.twitter.com/VtpwsdoEeu

— צבא ההגנה לישראל (@idfonline) May 10, 2023

Jedna z desítek raket zřejmě zasáhla dům ve Sderotu

Obyvatelé izraelských vesnic na hranici s Pásmem Gazy dostali pokyn, aby se do odvolání uchýlili do krytů. Sirény byly krátce nato slyšet také v Tel Avivu. Agentura AFP s odvoláním na izraelského bezpečnostního činitele píše, že bylo na Izrael z Pásma Gazy za 45 minut odpáleno více než 60 raket. Podle webu The Times of Israel většinu z nich sestřelil izraelský systém protivzdušné obrany Iron Dome (Železná kupole). Izraelský 12. kanál však informoval o přímém zásahu domu ve Sderotu.

Oběti na izraelské straně hlášeny nebyly, několik lidí ale skončilo v péči zdravotníků kvůli vážným projevům úzkosti, píše TOI. Kvůli raketové palbě na oblast Tel Avivu byly krátce pozastaveny také přílety na Ben Gurionovo mezinárodní letiště. Podle serveru Ynet dostalo několik letadel před přistáním pokyn, aby několik minut kroužila ve vzduchu ve větší vzdálenosti.

Izraelská armáda zahájila v úterý v Pásmu Gazy operaci nazvanou Štít a šíp. O život podle dostupných informací přišlo patnáct lidí, včetně tří příslušníků Islámského džihádu.

Zdroj