Izrael zneškodnil raketu odpálenou z Gazy, tvrdí izraelská armáda

5 měsíce starý 27

foto Ilustrační foto - Izraelský protiraketový systém Iron Dome (Železná kupole) zneškodňuje raketu vystřelenou z Pásma Gazy.

Jeruzalém - Izraelský protiraketový systém Iron Dome dnes zachytil raketu odpálenou z palestinského Pásma Gazy, uvedla podle webu The Times of Israel izraelská armáda. Jde o první podobný útok z Gazy za posledních sedm měsíců, upozornila agentura Reuters. V posledních dnech však docházelo ke střetům mezi Palestinci a izraelskou policií. V izraelských městech blízko Pásma Gazy se večer rozezněly sirény ohlašující nebezpečí náletu. Podle místních úřadů si útok nevyžádal žádná zranění. K úderu se zatím žádná palestinská skupina nepřihlásila.

V posledních dnech docházelo v Jeruzalémě na Chrámové hoře k násilným střetům mezi Palestinci a izraelskou policií. Napětí v Jeruzalémě eskalovalo v pátek, kdy tam k pravidelné páteční modlitbě přišly tisíce muslimů. Stovky z nich se posléze střetly s policií, která tvrdila, že dav házel kamení na Zeď nářků pod horou. Střety si vyžádaly desítky zraněných.

Izraelská armáda pokračuje v operaci na Západním břehu, který Izrael dlouhodobě okupuje a kde od konce března vojáci hledají a zatýkají palestinské radikály po sérii několika útoků, jež si vyžádaly 14 obětí. Při této operaci už ale izraelští vojáci zabili nejméně 15 Palestinců. Dnes ráno utrpěli vážná zranění další dva Palestinci, které postřelili izraelští vojáci. Podle izraelské armády se tito dva muži snažili na vojáky hodit výbušninu.

Dnes se kromě toho za přísných bezpečnostních opatření a dohledu asi 2500 policistů v Jeruzalémě konala velká modlitba židů u Zdi nářků. Shromáždění se podle médií obešlo bez incidentů. Židé od pátku slaví osmidenní svátek Pesach, Palestinci a izraelští Arabové mají už dva týdny ramadán, během něhož v Jeruzalémě obvykle sílí napětí.

Zdroj