Izraelská armáda vstoupila do nemocnice v Chán Júnisu. Hamás tam podle rozvědky držel rukojmí

před 2 měsíce 69

před 33 mminutami|Zdroj:

ČTK

,

ČT24

Izraelská armáda zahájila vojenskou operaci v Násirově nemocnici ve městě Chán Júnis, která je největší nemocnicí na jihu Pásma Gazy, informovala agentura Reuters s odvoláním na izraelskou armádu. Ta tvrdí, že podle zpravodajské služby na místě teroristické hnutí Hamás drželo lidi unesené 7. října z izraelského pohraničí. Ve čtvrtek ráno se objevily zprávy o vstupu vojáků do této nemocnice.

„Provádíme přesné cílené operace tam, kde by podle tajných služeb mohla být těla rukojmí,“ uvedla armáda v prohlášení. Úřady v Pásmu Gazy, které jsou Hamásem ovládány, předtím informovaly, že vojáci vnikli na oddělení pohotovosti nemocnice a násilím vyhánějí civilisty a zdravotníky.

Bojovníci židovského státu podle katarské televize al-Džazíra předtím buldozerem zbořili zeď v jižní části areálu a nařídili zdravotníkům, aby přemístili pacienty z intenzivní péče do jiné nemocniční budovy. Reportér al-Džazíry ve čtvrtek ráno informoval o „těžké palbě“. Ve skupinách po pěti měli lékaři a zdravotní sestry s pacienty procházet kontrolami a opouštět budovu, mnoho mladých mužů podle něj vojáci zatkli.

BBC ve středu s odvoláním na místní palestinské zdroje informovala, že izraelská armáda nařídila tisícům lidí, aby se z nemocnice evakuovali. Armáda uvedla, že pro odchod zřídila bezpečný koridor, což však popřely zdroje citované al-Džazírou. Podle ní bylo několik lidí při evakuacích postřeleno. BBC uvedla, že se během středy na sociálních sítích objevila videa, na nichž v okolí nemocnice zní z amplionů v arabštině výzvy k evakuaci a nad nemocnicí letí dron.

Město Chán Júnis je místem intenzivních bojů izraelské armády s hnutím Hamás od prosince, kdy tam izraelští vojáci přesunuli centrum operací poté, co z větší části ovládli sever Pásma Gazy. V posledních týdnech se schyluje k rozsáhlé pozemní operaci v Rafáhu u egyptských hranic, který leží několik kilometrů od Chán Júnisu.

Přečtěte celý článek