Izraelský premiér Netanjahu odvolal ministra obrany, který vyzval k zastavení reformy soudnictví

2 měsíce starý 244

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odvolal ministra obrany Joava Galanta, který v sobotu vyzval k zastavení kontroverzní reformy soudnictví. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na premiérovu kancelář.

Jeruzalém 20:43 26. března 2023

Izraelský ministr obrany Joava Galanta, který v sobotu vyzval k zastavení kontroverzní reformy soudnictví | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Proti reformě, která v případě schválení podle kritiků omezí demokracii v zemi, demonstrují v Izraeli již řadu týdnů desítky tisíc lidí.

Reforma justice ohrožuje menšiny. Izrael ovládne patriarchální židovská většina, varuje Kalhousová

Číst článek

Ministr obrany Galant, který je vysoce postaveným členem Netanjahuovy strany Likud, v sobotu uvedl, že prohlubující se vnitřní roztržka vyvolaná snahou reformu prosadit představuje bezprostřední hrozbu pro bezpečnost země. Reformní proces by podle něj měl být zhruba na měsíc pozastaven, aby byl prostor pro jednání s opozicí.

Podle agentury AP odvolání Galanta signalizuje premiérovo odhodlání v plánu pokračovat. Již příští týden by mohla být předložena ke schválení Knesetu klíčová část reformy, která má dát vládě kontrolu nad jmenováním soudců, uvedly agentury. Netanjahu a jeho spojenci mají v parlamentu 64 křesel ze 120.

ČTK

Zdroj