Já mám svůj Dozimetr asi tak jako vy kokain v řiti. Rakušan se ostře pustil do Havlíčka

před 5 měsíce 98

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si nenechal líbit slova místopředsedy poslanecké sněmovny Karla Havlíčka (ANO), který se do něj opět pustil kvůli kauze Dozimetr; do ní je zapojeno několik bývalých politiků hnutí STAN. Rakušan opakovaně jakékoliv spojení s kauzou odmítl, přesto ji opoziční hnutí ANO stále zmiňuje.

„Vít Rakušan má svůj Dozimetr. Marian Jurečka svůj mejdan na zapřenou a Petr Fiala svoji pochybnou kampeličku, kde točí peníze bývalé kádry ODS. Podle poradců ekonomicky zcela nekompetentního premiéra to byla správná volba. A teď si představte, že stejná parta mu radí s energetikou,“ napsal Havlíček.

„Já mám ‚svůj Dozimetr‘ asi tak jako vy kokain v řiti. V obou případech jde pouze o vaše zbožné přání,“ vzkázal ostře Rakušan.

Havlíček nezaznamenaný majetkový podíl premiéra Petra Fialy (ODS) v Podnikatelské družstevní záložně kritizoval už v nedělní Partii na CNN Prima News, kde se střetl s předsedou senátu Milošem Vystrčilem (ODS). Řešili také stav české ekonomiky a opatření, která vládě předložil v lednu NERV.

Podle Vystrčila je stav ekonomiky v Česku zaviněn hospodařením minulé vlády hnutí ANO. „Pokud rozhazujete peníze z vrtulníku a dáváte všem, co si přejí, tak to nemůže dopadnout jinak, než že se to v nějakém okamžiku vůči vám ve zlém obrátí,“ řekl.

„Musíme přejít od frází k činům. Musí se defializovat společnost,“ prohlásil Havlíček. Znamená to podle něj méně marketingu a méně frází. Kritizoval i to, že NERV přišel s návrhy jako první, přitom by podle něj měla své řešení nejprve představit sama vláda.

„Já bych společnost spíš dehavlíčkoval,“ kontroval Vystrčil. „Potom bychom méně mluvili a více konali,“ řekl.

Fiala v minulosti nezapsal podíl v záložně do majetkového oznámení. Upozornily na to Seznam Zprávy, přičemž premiérovi může hrozit až padesátitisícová pokuta. Premiér chybu zdůvodnil tím, že měl v záložně běžný účet a neuvědomil si, že to znamená současně i podíl. Vysvětlení pokládá za dostatečné. Opoziční hnutí ANO kvůli tomu svolalo na čtvrtek mimořádnou schůzi sněmovny.

Jediný bod návrhu programu nese název „Zapomenutý milion premiéra Fialy v pochybné kampeličce, podezření na černé financování ODS a praní špinavých peněz“. „Pan premiér a celá ODS dostanou prostor vysvětlit, co se vlastně stalo a Petr Fiala zároveň bude moci zveřejnit daňová přiznání před vstupem do politiky, jako to udělal předchozí premiér (a předseda ANO) Andrej Babiš,“ řekla k tomu předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová.

Je pravděpodobné, že sněmovna návrh programu vzhledem k postoji koaliční většiny zamítne a schůze se vůbec neuskuteční. Navzdory tomu budou moci v úvodní debatě promluvit řečníci s přednostním právem.

Přečtěte celý článek