Jacques Rupnik: Macron bude těžko hledat spojence napravo i nalevo. I proto sází na ekologické téma

3 měsíce starý 134

Emmanuel Macron obhájil svůj mandát a dalších pět let bude francouzským prezidentem. Vzhledem k aktuální politické situaci v zemi to pro něj bude v mnohém obtížné. Strany pravicových republikánů a levicových socialistů jsou v troskách a je tady nová scéna s národovecko-populistickým pravicovým blokem a potenciálním levicovým blokem Jeana-Luca Mélenchona, konstatuje historik a politolog Jacques Rupnik.

Praha 14:09 25. dubna 2022

Mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb kladl šéf Elysejského paláce důraz na ekologii, připomíná Rupnik (Ilustrační foto) | Foto: JOHANNA GERON | Zdroj: Reuters

„Musí teď vládnout jinak,“ zdůrazňuje Rupnik. Staronový prezident si prý uvědomuje, že k vládnutí Francii nestačí jen většina odevzdaných hlasů ve druhém kole voleb. Tím spíš, když první kolo ukázalo, že asi polovina voličů hlasovala pro strany protestní.

Ve Francii jsou sečtené všechny hlasy po prezidentských volbách a verdikt je jasný ?

Mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb kladl šéf Elysejského paláce důraz na ekologii, připomíná Rupnik. „Tady Macron vidí téma, které může přitáhnout levicové voliče i celou řadu lidí ze středu, kteří vědí, že to je klíčové téma do budoucnosti.“

Rupnik připomíná, že Macron chce také přistoupit k reformám, ale třeba penzijní reforma je velice choulostivé téma. „Macron ví, že musí vyjednávat a přesvědčit společnost, že to není jenom jeho postoj a hloupé účetnictví,“ dodává historik a politolog.

Macron v roli zprostředkovatele?

Spolupracovnice think-tanku Europeum Tereza Novotná soudí, že Macron bude po obhajobě prezidentského mandátu v kontextu rusko-ukrajinské války tlačit na zastavení dodávek ropy a plynu z Ruska v celé Evropské unii.

„V tomto ohledu možná bude trošku napětí mezi Francií a Německem, ale spíš bych řekla, že to německým politikům může pomoci rozhodnout se pro ty trochu tvrdší kroky,“ říká Novotná.

Francouzský prezident by v budoucnu mohl sehrát důležitou úlohu při vyjednávání o míru mezi Ruskem a Ukrajinou, míní Novotná: „Pokud válka neskončí naprostou porážkou Ruska, bude nutné dojít k nějakému vyjednávání. Dokážu si představit, že by Macron mohl sehrát roli zprostředkovatele.“

Zuzana Marková, Martina Mašková

Zdroj