Jak bránit jadernou elektrárnu před kyberútokem? Zkouší to studenti na mezinárodním cvičení

6 měsíce starý 33

Studenti středních škol z Česka, Polska a Slovenska si zkouší poradit se simulovaným kybernetickým útokem na jadernou elektrárnu. Kybernetické cvičení s názvem Czech Cybertron s mezinárodní účastí jim umožňuje osahat si nejmodernější technologie. I když, podle školitelů, už dnešní studenty překvapí máloco.

Dvůr Králové 14:44 12. května 2023

Studenti mají k dispozici nejmodernější technologie včetně funkčního modelu provozu jaderné elektrárny (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Jsou to opravdu skvělí lidé, kteří už vědí, do čeho jdou. Mají toho za sebou už poměrně dost a velmi často se nám stane, že oni nás překvapí něčím, s čím jsme vůbec nepočítali nebo to dokonce ani neznáme. Jsou to téměř hotoví odborníci,“ říká Tomáš Suchan, jeden ze školitelů cvičení.

Kybernetické cvičení s názvem Czech Cybertron s mezinárodní účastí ve Dvoře Králové

Jeden z nejtěžších úkolů, které se na cvičení objevily, zvládl student Ondřej. Povedlo se mu vysvětlit hodinám propojeným s GPS, že se vlastně nacházejí v úplně jiném časovém pásmu, než jim tvrdí družice. A že v rozporu se zabezpečeným nastavením budou zkrátka ukazovat takový čas, jaký si přeje právě on.

„Při řešení té úlohy musel být využit fyzický přístup. Jsou tam svítící ledky, které znamenají různé věci. Musel jsem zjistit, co je tam připojeno, nějaká online dokumentace k nim, jak se ovládají. A potom podle toho udělat skript, který se tam připojí a bude vše ovládat,“ popisuje Ondřej.

Jak ochránit výzkumná data z univerzit? Klíčová cesta vede skrz ostražitost, říká americký expert

Číst článek

Studenti mají k dispozici nejmodernější technologie včetně funkčního modelu provozu jaderné elektrárny.

„Simulátor atomové elektrárny vznikl během asi dvou let vývoje. Je to opravdu postaveno na základě reálných, opravdových průmyslových technologiích. Je tam několik průmyslových počítačů, takzvaných PLC. Je tam další technika, servopohony například na regulační tyče, popisuje Tomáš Suchan. Tuhle elektrárnu studenti bránili před elektronickým napadením.

Zábavné kybernetické cvičená má podle hejtmana Arnošta Štěpánka (Piráti) velký smysl. „Je skvělé dát studentům příležitost řešit reálné projekty v provedení takových profesionálů, jako jsou tady. Věřím, že tohle jsou přesně akce, které děti navedou na budoucí život a jejich profesní kariéru,“ vyzdvihuje.

Mezinárodní cvičení Czech Cybertron za účasti studentů z Polska a ze Slovenska trvalo od úterý do pátku, příští rok by už podle hejtmanství měla být mezinárodní účast ještě větší.

Tomáš Lörincz, baj

Zdroj