Jak pomoci lidem zasaženým záplavami? Sbírky vyhlásil Člověk v tísni, Adra nebo Červený kříž

před 3 týdny 49

Současné povodně silně zasáhly tisíce domácností, bez proudu jich v neděli ráno bylo přes 200 tisíc, mnoho z nich poničila voda. V některých oblastech stále pokračují evakuace a očekává se další zhoršení situace. České neziskové organizace proto pořádají veřejné sbírky na pomoc lidem ze zasažených oblastí, pomocí kterých lze přispět například na obnovu zničených domů, ale i na rozvoz pitné vody a protipovodňových pytlů.

Praha 10:49 15. září 2024

V Putimi na Písecku, která leží na soutoku Blanice a Otavy, je nakonec situace klidnější, než místní očekávali. Odtok z Husinecké přehrady není tak velký, voda vystoupala jen k domům, které stojí bezprostředně u řeky. Částečně zaplavila mini zoo manželů Kozákových, ti kvůli tomu odvezli některá zvířata

V Putimi na Písecku, která leží na soutoku Blanice a Otavy, je nakonec situace klidnější, než místní očekávali. Odtok z Husinecké přehrady není tak velký, voda vystoupala jen k domům, které stojí bezprostředně u řeky. Částečně zaplavila mini zoo manželů Kozákových, ti kvůli tomu odvezli některá zvířata | Foto: Jitka Cibulová Vokatá | Zdroj: iROZHLAS.cz

Neziskové organizace již v mnoha oblastech pomáhají. Například Člověk v tísni spustil sbírku SOS Povodně, uvolnil milion korun na rychlou pomoc z Klubu přátel Člověka v tísni a aktivoval ve většině krajů povodňové týmy. Momentálně má v terénu přes 30 lidí, podle potřeby může jejich počet navýšit na 100.

Sbírky na pomoc zasaženým povodněmi

  • Adra: 66888866/0300 či web
  • Charita ČR: 44665522/0800 či sms, web
  • Český Červený kříž: 333999/2700 nebo web
  • Člověk v tísni: 72027202/0300, web
  • Diakonie: 2100691426/2010 nebo sms, web
  • Potravinové sbírky lze najít na webu

V oblasti Jeseníku Člověk v tísni poskytuje potravinové balíčky evakuovaným obyvatelům. Materiální pomoc - potraviny, spotřebiče, nábytek nebo oblečení - neorganizuje a pomoc občanů chce směřovat do veřejné sbírky.

„Aktuálně se starosty a krizovými štáby mapujeme potřeby. Do Olomouce jsme po dohodě s Hasičským záchranným sborem zaslali 15 000 chybějících pytlů na budování ‎protipovodňových zábran, které už dorazily do Šumperka a Jeseníku. Počítáme s tím, že v dodávkách materiální pomoci budeme podle potřeby pokračovat,“ říká vedoucí povodňového týmu Člověka v tísni Marek Štys.

ONLINE: Jeseník je pod vodou, Krnov je odříznutý ze všech stran. Poslouchejte speciál Radiožurnálu 

Číst článek

„Stejně jako při minulých povodních budeme po opadnutí vody finančními dary pomáhat především s obnovou domů a bytů těch nejzranitelnějších, kteří si sami pomoci nedokáží,“ dodává Štys s tím, že míra poskytované pomoci bude záležet hlavně na tom, kolik se podaří vybrat ve veřejné sbírce.

Člověk v tísni pomáhal při povodních v letech 1997, 2002, 2006 a 2013, ale i po řádění tornáda na jižní Moravě v roce 2021, při pomoci tak čerpá ze zkušeností s mimořádnými událostmi a svou činnost koordinuje jak se záchrannými složkami, tak s dalšími organizacemi.

I mnohé další neziskové organizace - Adra, Český Červený kříž, Charita České republiky nebo Diakonie - vyhlásily sbírky.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) také upozornil na význam potravinových bank, které se podílejí na pomoci integrovanému záchrannému systému a zasaženým lidem.

Potravinové banky pomáhají členům IZS i lidem, které zasáhla povodeň. Jejich čas přijde hlavně po opadnutí vody. Už nyní ale avizují, že jim chybí především balená voda nebo polévky a těstoviny do hrníčku. Kontakty na krajské banky zde⬇️Díky za pomochttps://t.co/nIZxYURvsg

— Marek Výborný (@MarekVyborny) September 14, 2024

kma

Přečtěte celý článek