Od svého naplnění v roce 1996 zažila horní komora Parlamentu odpor Čtyřkoalice proti opoziční smlouvě, nadvládu ODS, oranžové tsunami a následné roztříštění až po dnešní stav, kdy v Senátu dominují strany vládní středopravé koalice. Na interaktivní mapě můžete vidět, jak se v průběhu 26 let proměnily barvy jednotlivých senátních obvodů.

Praha 6:00 2. října 2022

Vybarvený Senát po letošních volbách | Zdroj: iROZHLAS.cz

Senát byl v prvních letech od svého vzniku v roce 1996 baštou ODS. Ta začínala s 32 senátory a největší klub si držela dalších 12 let. Po volbách v roce 2006 získala dokonce senátní většinu – 41 z 81 senátorů.

Od roku 2008 ovšem začali občanští demokraté oslabovat na úkor ČSSD. Tehdejší „oranžová tsunami“ zařídila zvýšení počtu sociálnědemokratických senátorů na 29. Ve své největší síle měl klub ČSSD po volbách 2012 celkem 48 senátorů. Od té doby se však po každých volbách zmenšil a v současnosti už mají pouze jednoho.

Pro zajímavost: jediným senátním obvodem, který doposud nezměnil svou politickou příslušnost, je Ústí nad Orlicí, bašta KDU-ČSL. Vystřídali se zde Bohumil Čada, Ludmila Müllerová, Petr Šilar a v letošních volbách se už po prvním kole přidal Petr Fiala.

(V naší interaktivní mapě ale na šest let barvu z lidovecké žluté změní na zelenou, jelikož Čadova obhajoba mandátu z voleb v roce 1998 byla za Čtyřkoalici, jejíž však byla KDU-ČSL součástí.)

Oproti tomu například v Kroměříži nebo Novém Jičíně ještě žádná strana nedokázala místní senátorský post obhájit.

Petr Kočí, Jakub Grim

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. V Indonésii zemřelo při nepokojích po fotbalovém zápase 129 lidí, další desítky osob jsou zraněné

  2. ONLINE: ‚V Lymanu se bojuje.‘ Z města se stáhly ruské jednotky, Kyjev ještě nepotvrdil osvobození

  3. Andrej Babiš se stále ještě nenaučil vyhrát senátní volby

  4. Jak se měnily obvody za celou existenci Senátu od roku 1996. Podívejte se na interaktivní mapu

  5. Počet obětí hurikánu Ian na Floridě dále roste, některé zdroje hovoří až o 72 obětech

  6. 5 klíčových okamžiků druhého kola voleb do Senátu: poražené ANO, souboj v Jihlavě i obhajoba vedení

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, Senátní volby 2022, Webbův teleskop, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Opičí neštovice, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Cena benzinu, MS fotbal 2022, Українське Радіо & Подкаст, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Inflace, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme