Jak se pěstují slaďounká rajčátka z Hané? Podívejte se do skleníků

4 měsíce starý 13

Prestižní mezinárodní certifikací Bez pesticidů se od konce loňského roku pyšní Zemědělské družstvo Haňovice. Uvnitř skleníků v malé obci na Olomoucku zrají jedny z vůbec nejsladších cherry rajčat srovnatelných s BIO produkty. Speciální zelenou nebo černou známku poukazující na „0 procent reziduí pesticidů“ dosud obdržely jen tři tuzemské farmy.

Pěstování oceňovaných cherry rajčat Angelle v Haňovicích na Olomoucku, 18. 3. 2021 | Foto: Deník/František Berger

Plody rostlin uvnitř dvou hal na okraji Haňovic jsou pěstovány hydroponicky. Hlínu v květináčích nahrazuje živný roztok v kokosových matracích. Místo chemických prostředků zde využívají pouze biologickou ochranu. „Jsme podnik, kterému záleží na životním prostředí,“ zdůrazňuje vedoucí skleníků Veronika Sedlářová.

Škůdců se zbavují parazitickými vosičkami a dravými plošticemi, které dováží firma Biocont až z Holandska. Ploštice stačí nasadit začátkem sezony a poté už jen přikrmovat. Novou várku vosiček je nutné aplikovat každý týden po celou dobu vegetace, která trvá od října do září.

Pro matení a odchyt škůdců slouží také feromonový odparník, žluté lepové pásky a světelné lapače. „Odebíráme i čmeláky, kteří rajčata opylují,“ navazuje mladá inženýrka.

650 tun za sezonu

Na pozemcích o celkové rozloze tří hektarů pracuje 34 zaměstnanců. Kvůli přísným hygienickým opatřením se před začátkem směny musejí převléct do firemního oblečení, do skleníků nesmí vstoupit ani bez jednorázových nitrilových rukavic. V létě pomáhají brigádníci především z řad studentů.

Téměř 40 tisíc rostlin vyprodukuje v průměru 650 tun rajčat za sezonu. „Až 97 procent produkce od nás odebírá odbytové družstvo, které pak rajčátka rozváží do obchodních řetězců. Zbytek míří do naší podnikové prodejny,“ přibližuje Sedlářová.

Laguna na dešťovou vodu

Odrůdu Angelle nikdo jiný na území České republiky nepěstuje. Oválná, rudě zbarvená cherry rajčátka se vyznačují výrazně sladkou chutí. Kvůli dokonalé zralosti se trhají jednotlivě, nikoliv po trsech.

Pěstírna rajčat je součástí zemědělského družstva v Haňovicích od roku 2016. Za prvotní impuls se dá považovat vznik bioplynové stanice v roce 2012. Ta místo dříve nevyužité energie teď pokrývá téměř polovinu tepla ve sklenících a do jednoho z nich dodává i elektřinu. „Letos postavíme kogenerační jednotku, která přisvítí druhý skleník plus bude dodávat teplo,“ prozrazuje Sedlářová.

Součástí pozemku je také laguna zachytávající dešťovou vodu ze střech budov zemědělského družstva a kondenzovanou vodu ze skleníků. Po přefiltrování je vhodná k zalévání rostlin. Například loni laguna pokryla až 94 procent místní spotřeby vody.

Ocenění i vítězství

Kromě mezinárodní certifikace Bez pesticidů získala haňovická rajčata řadu dalších ocenění. O jejich kvalitě svědčí mimo jiné značky Klasa a Regionální potravina, certifikace Global GAP nebo 1. místo v soutěži o nejlepší výpěstek ve skupině plodová zelenina na Výstavišti Flora Olomouc. „Informace či novinky ze skleníků v Haňovicích se zájemci dozví na webu www.rajcatahanovice.cz, o bezreziduální produkci se píše na www.bezpesticidu.cz,“ uzavírá vedoucí skleníků Veronika Sedlářová. 

Zdroj