Jak spadlo do ruské jaderné pasti Maďarsko a jak ho to přijde dost draho

3 měsíce starý 14

Ruské angažmá při exportu jaderné energeticky není jen technická a ekonomická záležitost. Znamená také pronikání ruského vlivu. Ten vliv bude takový, jako země jeho původu. Rusko je autoritářský stát, který svou ekonomickou slabost kompenzuje posilováním armády a bezpečnostních složek. Tlakem také působí na země, které považuje za součást sféry svých zájmů. Ukazuje se, že ta sféra už je dost velká.

Modelovým příkladem, jak Rusko postupuje, může být pro nás blízké Maďarsko. Zatímco historicky Maďaři nevnímali Rusy nikdy moc příznivě, tak ruské ambice v oblasti exportu jaderné energetiky teď Maďarsko ovlivní na desítky let. Na stavbu ruské elektrárny si Maďarsko vzalo půjčku od Rusů a uzavřená smlouva, jejíž obsah se dlouho tajil, drží Maďarsko dost zkrátka.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Ruským vlivem se zabývala konference na Pompeu Fabra University, v Barceloně 17. a 18. ledna 2019. Výsledkem byl dokument, jehož obsah stojí za zmínku.

„Zatímco vláda v několika tiskových materiálech uvádí, že výstavba nové jaderné elektrárny bude pro Maďary znamenat levnou energii, většina energetických expertů tvrdí, že toto prohlášení je zavádějící propaganda. Toto sdělení zapadá do vládních prohlášení z předchozích let a vychází vstříc strategii manipulace s cenami energií, kterou Paks II vytvoří. Zdá se, že falešná propaganda vládní straně nevadí, i když utajení projektu vadí i jejím příznivcům. Stavba spojuje Maďarsko s Ruskem a neexistují žádné důkazy, proč bylo nutné dohodu podepsat.

Strana Fidesz neměla s Rusy vždy tak kladné vztahy. Poprvé se dostali k moci v letech 1998-2002, kdy bylo hlavním úkolem připravit zemi na přistoupení k NATO a Evropské unii. Tato verva trvala i po roce 2002, kdy v opozici nepodporovali ruské investice. Změna přišla s ideologickými změnami strany po roce 2010. Od té doby se vláda dá charakterizovat jako neliberální. Otevřela se ekonomicky i politicky směrem na východ, zatímco se od distancovala od Západu. A v roce 2014 podepsala s Rusy dohodu o výstavbě elektrárny Paks II, s níž energetická závislost Maďarska vzrostla. Pouhý rok po uzavření dohody označila ruská Rada pro mezinárodní záležitosti Maďarsko za zemi… „přátelsky pragmatickou“. Výše uvedené důkazy ukazují, že Rusko chce nejen financovat velkou jadernou investici v Maďarsku, ale také ovlivňovat politickou sféru.

Destabilizace Evropské unie zevnitř je pro Rusy cestou k jejímu oslabení. Známky rostoucího ruského vlivu lze pozorovat v Maďarsku. A i když by mohl být postoj vlády překvapivý, nejedná se o ojedinělý fenomén. Stejnými změnami vnitropolitických úvah prošla i Socialistická strana. Ačkoliv nyní odsuzuje vládní rozhodnutí a politiku z opozice, když vládla, měla s Rusy lepší vztahy. Lze konstatovat, že každá strana, která v Maďarsku vládne, má tendenci usilovat o pozitivnější vztahy k Rusům. Přístup Viktora Orbána k Rusku zapadá do neliberálních tendencí, které charakterizují jeho politiku. Vytváření nepravdivé propagandy kolem Paks II ukazuje, že dokonce ani vláda si není jistá budoucností jaderné investice, ale pro zachování dobrých vztahů s Putinem zachovávají zdání, že to bylo skutečně dobré rozhodnutí.“

O pozoruhodných okolnostech kolem smlouvy mezi Maďarskem a Ruskem už jsme tu psali, tak si to jen připomeňme, je to užitečné.

V čem je problém, ukazuje třeba příběh maďarské jaderné elektrárny PAKS. Můžeme ocitovat, co o tom napsal Respekt 29. dubna 2019 v článku Jiřího Nádoby: „Novinkou v maďarském příběhu, který Zeman dříve označil za inspirativní i pro Česko, jsou čerstvě odtajněné smlouvy s Ruskem. Část jich měla být třicet let tajná, což napadl u soudu maďarský europoslanec za Zelené Benedek Jávor a začátkem roku vyhrál. Od minulého týdne část smluv visí na webové stránce Paks2.hu. ‚Znovu se potvrzuje, že jde o obchod, z kterého má prospěch jedině Rusko,‘ prohlašuje po jejich prostudování Jávor. Řada pasáží je ve veřejném dokumentu začerněna, ze zbytku textu ale například plyne, že Rusko se má nečekaně postarat také o likvidaci stávajících reaktorů a rekultivaci areálu. Ten má vydržet ještě další dekádu, pak ale sanační práce vynesou Rusům zakázku za několik miliard eur, což se dosud nevědělo. V kontraktu také chybí právní garance, že platí ruský závazek zapojit do stavby ze 40 procent maďarské dodavatele. Ve smlouvě rovněž chybí, za jakých podmínek bude Rusko dodávat náhradní díly pro novou elektrárnu. Naopak pečlivě jsou popsány sankce v případě zdržení, bude-li zaviněno maďarskou stranou. Jde o reálné riziko: Maďarsko téměř rok vyjednávalo s Evropskou komisí, zda si může v Rusku objednat elektrárnu bez soutěže a slíbit na její provoz státní podporu, zpožďují se zakázky na některé velké subdodávky a chybí razítka od maďarského jaderného dohledu.“
Pak jsou tam ještě další pozoruhodnosti smlouvy, které Viktoru Orbánovi, tolik hlásajícímu národní suverenitu, zřejmě najednou z nějakého důvodu nevadí: Případné spory se mají podle smlouvy řešit podle švýcarského práva, byť maďarské zákony v případě veřejných zakázek nic takového neumožňují, smlouva neexistuje v maďarštině, ale jen v ruštině a angličtině. Podle již dříve zveřejněné smlouvy o financování, podle které si Maďarsko v Rusku na stavbu půjčuje, je úrok dojednán v pásmu čtyři až pět procent ročně, tedy výš, než za kolik si dokáže Maďarsko půjčit na finančních trzích. Splácet se musí začít v roce 2026 bez ohledu na to, jestli elektrárna poběží.

Proto se stále víc vnucuje otázka, proč najednou u nás někteří politici tak spěchají na vyhlášení tendru a proč v něm chtějí mít ruský Rosatom.

Zdroj