Jak výhodně koupit vstupenky na MS v hokeji 2022 a jaká pravidla platí kvůli covidu

4 měsíce starý 39

Rok 2022 je pro hokejové fanoušky českého národního týmu bohatý. Po nepříliš úspěšných únorových zimních olympijských hrách v Pekingu se již od 13. května mohou těšit na dvoutýdenní podívanou v rámci mistrovství světa v hokeji.

K pořadatelům do Finska pravděpodobně zamíří tisíce fanoušků, kteří budou chtít své reprezentanty podpořit přímo z hal v Helsinkách nebo Tampere, které díky kapacitě dohromady pojmou více než 26 tisíc lidí. Češi nebudou výjimkou.

Za Čechy do Tampere

Fanoušci z tuzemska mohou národní tým, jenž spadá do základní skupiny B, podpořit přímo ve zbrusu novém a moderním stadionu Tampere Deck Arena. Kapacita haly, které se taktéž přezdívá Nokia Arena, je stanovena pro zhruba 13 tisíc fanoušků.

Druhým působištěm mistrovství je stadion Hartwall Arena ve finské metropoli: Helsinkách. Zápasy základní skupiny A zde může na základě kapacity sledovat až 13,5 tisíc fanoušků. Za čtvrtfinálem, semifinálem a finálem však musí zájemci přejet do Tampere, které se následně promění v ústřední dějiště mistrovství.

Na zápasy „české“ skupiny skrze losování

První vlna prodeje započala 2. září. Poprvé v historii však fanoušci podstoupili nevídaný způsob on-line nákupu. Ti, kteří chtěli získat denní vstupenky na zápasy v Helsinkách – kde základní část mistrovství odehraje skupina A – zakoupili lístky bez problému. Změna nastala u zápasů, které se budou konat v Tampere, kde zápasy odehraje základní skupina B, včetně domácích Finů a Čechů.

Právě účast domácího týmu vedla pořadatele k nezvyklému kroku – fanoušci se od 2. do 26. září zařazovali do losování o denní vstupenky podle vlastního výběru. Cílem tohoto kroku byla rovnost. „Losováním chceme zajistit, aby všichni fanoušci ledního hokeje měli stejnou příležitost získat vstupenky na nejpopulárnější zápasy,“ vysvětlil Heikki Hietanen, generální sekretář organizačního výboru Mistrovství světa v ledním hokeji 2022.

Datum Termín prodeje a losování
2. září 2021 Začátek registrace k losování pro denní vstupenky v Tampere
Začátek prodeje denních vstupenek v Helsinkách
26. září 2021 Ukončení registrace k losování
27. až 29. září 2021 Informování výherců a jejich nákup vstupenek
30. září až 15. října 2021 Stahování práv vstupenek výherců losování
16. až 25. října 2021 Prodej vstupenek všem účastníkům losování
27. října 2021 Denní vstupenky v Tampere ve volném prodeji
Únor 2022 Prodej vstupenek na jednotlivé zápasy

Zájemci z celého světa mohli v momentě, kdy byli vylosováni, získat přednostní právo nákupu maximálně šesti vstupenek na daný hrací den v Tampere, včetně bitvy o bronz či finálový zápas. Své právo nákupu mohli uplatnit do 30. září. Pokud byl někdo vylosován víckrát, mohl přednostně nakoupit další vstupenky na jiný hrací den.

Ti, kteří štěstí v loterii neměli, však zkrátka nepřišli. Od 16. října měli možnost získat své vyhlédnuté vstupenky. Pokud si někteří losování nevšimli, nebo nákup jednodenní vstupenky řeší až nyní, mohou od 27. října lístky bez problému nakupovat. Jedinou podmínkou je, že dané dny nejsou vyprodané, což se již nedá říci o balíčcích na finálové kolo a finálový víkend.

Co ovlivňuje cenu vstupenky?

Pořadatelé MS v hokeji 2022 fanouškům nabízejí celou řadu vstupenek v různých cenových kategoriích. Celkem mohou zájemci nakoupit lístky v šesti kategoriích, včetně prémiových nebo dětských pro nejmenší od 5 do 12 let. K dispozici je v obou arénách také možnost nákupu VIP balíčků nebo skyboxů.

Je však nutné počítat s tím, že se ceny vstupenek odvíjí od kategorií, komfortu a týmů, které zrovna hrají. Zpravidla jsou levnější vstupenky na zápasy základní skupiny A v Helsinkách, naopak v Tampere, kde hraje zmiňovaný domácí tým, včetně Čechů, a jenž bude hostit finální zápasy, si diváci značně připlatí.

Vybírejte zápasy výhodně

Pokud chcete při nákupu ušetřit, vyplatí se mnohdy zakoupit celodenní vstupenku, která zahrnuje veškeré zápasy – nejčastěji dva – daného dne.

 • Příklad: Za denní vstupenku na 19. května, kdy hrají Češi proti Lotyšsku a Američané proti Británii vstupenku on-line zakoupíte od 44 eur (zhruba 1 083 korun). Na samotný zápas Čechů s Lotyšskem si fanoušci připlatí deset euro, podívaná je tak vyjde v přepočtu nejméně na 1 330 korun.

Od února mohou fanoušci nakupovat zmiňované vstupenky na jednotlivé zápasy. Zpravidla jsou v nabídce tři varianty: 2. kategorie, 1. kategorie a Premium. Nejlevněji lístek pořídí ve druhé kategorii. S blížícím se datem mistrovství se však kapacita vstupenek rychle ztenčuje, proto se na některé zápasy, i ty s českým národním mužstvem, nyní dostaneme pouze při nákupu nejdražších variant – Premium či VIP balíčků.

Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila jednoduchý přehled dosud dostupných variant pro zápasy s českým národním týmem s ohledem na nejvýhodnější možnosti:

Den Zápas Cena za samotné utkání
14. května 2022 Česko – Velká Británie Od 1 330 korun (54 eur)
15. května 2022 Česko–Švédsko Od 2 093 korun (85 eur)
19. května 2022 Česko–Lotyšsko Od 1 330 korun (54 eur); výhodnější denní vstupenka – od 1083 korun (44 eur)
21. května 2022 Česko–Norsko Od 1 330 korun (54 eur)
23. května 2022 Česko – USA Od 1 600 korun (65 eur)
24. května 2022 Česko–Finsko Od 5 539 korun (225 eur); výhodnější denní vstupenka na tři utkání – od 6 278 korun (255 eur)

Pro fanoušky, kteří například věří, že se český národní tým dostane do čtvrtfinále či výše, jsou pro on-line nákup připraveny i tyto vstupenky. Zatím jsou k dispozici – coby nejlevnější varianta – lístky na utkání o bronz. Atmosféru jednoho z bojů o cenný kov si mohou diváci užít již od 165 eur, tedy 4 062 korun. Konkrétní nabídky, nejen pro zápasy v Tampere, naleznete na stránkách lippu.fi, které prodej vstupenek na hokejové mistrovství 2022 zajišťuje.

Praktický návod: Jak zakoupit vstupenku?

Pokud nad nákupem vstupenek uvažujete, buďte obezřetní vůči podvodníkům. Ověřenou variantou je zmiňovaný on-line portál Lippu, který ve Finsku nabízí vstupenky na nejrůznější akce. Jak ale při nákupu on-line postupovat?

 1. Na stránkách hokejového mistrovství 2022 ve Finsku si vybere dostupný typ vstupenky (nyní již pouze: denní, jednotlivé zápasy, VIP nebo cestovatelský balíček), která je pro vás nejvhodnější.
 2. Následně budete přesměrování na stránky portálu Lippu ke konkrétnímu typu lístků.
 3. V on-line kalendáři si následně vyhledáte konkrétní zápas, na který si chcete vstupenku zakoupit.
 4. Po výběru budete mít dvě možnosti: nechat výběr sedadel na algoritmu (vyhledá počet dostupných sedadel za vámi zvolenou cenu) nebo si sami navolíte, odkud chcete zápas sledovat.
 5. Po potvrzení zvolených míst vám server nabízí dva příplatky: dárkové balení (v přepočtu za 88 korun) a Ticker Cover – za 120 korun si může zákazník lístek pojistit. V případě, že se nemůžete akce zúčastnit, například kvůli nemoci, služba Ticket Cover vám vrátí cenu vstupenky. Jedná se o vhodné řešení zejména v době koronavirové pandemie.
 6. Stránka v následujícím kroku požaduje, abyste se přihlásili ke svému účtu nebo si jej zaregistrovali.
 7. Po založení účtu si vyberete způsob dopravy. Nejméně nákladnou variantou je zaslání vstupenky on-line v PDF formátu nebo skrze HTML odkaz do telefonu; web si účtuje poplatek jedno euro. Pokud však chcete mít lístek například jako dárek, můžete zvolit zaslání z Finska do Česka. Cena dopravy činí 35 eur, tedy zhruba 860 korun. (pokud váš nákup přesáhne částku tisíc euro, budou vám vstupenky doručeny doporučeně prostřednictvím UPS)
 8. Posledním zásadním krokem je výběr platby. Pro zahraniční uživatele portál nabízí platbu on-line kartou (Visa, Mastercard) či PayPal.
 9. Po vyplnění všech povinností vás stránka přesměruje k platbě. Následně se můžete těšit na svou vstupenku.

Pravidla covidu: Vstupenku a roušku noste u sebe

Ačkoliv se mistrovství koná až v květnu, pandemická situaci se může ještě jakkoliv změnit. Proto pořadatelé nastavili určitá pravidla covidu, kterými divákům zajišťují bezstarostný nákup a případné vrácení vstupného:

 • Pokud by se zápas nebo celé mistrovství muselo kvůli nemoci COVID-19 zrušit, zákazníkovi bude vstupné vráceno.
 • Pokud by se kvůli covidu musel snížit počet míst k sezení v halách, držitelé vstupenek o tom budou informováni.
 • Pokud před začátkem mistrovství nebo zápasu zjistíte, že jste pozitivní na covid, případně se nacházíte v izolaci/karanténě, můžete požádat o vrácení peněz.
 • Pokud kvůli pandemickým opatřením nemůžete do Finska vycestovat, můžete požádat o vrácení peněz.

Před samotnými zápasy pořadatelé divákům doporučují, aby přišli s předstihem. Aréna v Helsinkách se bude otevírat 60 minut před prvním zápasem, v Tampere se budou moci první nedočkavci do haly dostavit již 90 minut před úvodním zápasem. Fanoušci budou podle nastavených pravidel muset arény vždy po zápase opustit, a to i v případě, že vlastní celodenní vstupenku.

Stejně tak je kvůli koronavirové pandemii dáván apel na osobní odpovědnost. Diváci by mezi s sebou měli dle covid pravidel dodržovat odstup, netlačit se a dezinfikovat si ruce. Nákupem vstupenky se navíc zavazují k plnění následných kroků:

 • Neustále nošení roušek či respirátorů.
 • Udržování fyzického odstupu od dalších osob.
 • Sezení na přiděleném místě (sektor, řada, číslo sedadla).
 • Dodržování případných dalších pokynů vlády či ministerstva zdravotnictví kvůli epidemii.

Pokud si chcete do Finska přivést vlajku, transparent nebo buben, nebudete mít žádné problém. I zde však platí určitá pravidla:

 • Vlajky mohou být na plastové tyči o maximální délce jeden metr (na teleskopických nebo dřevěných tyčích jsou zakázány).
 • Transparenty ani vlajky nesmí nést hanlivá, vulgární, nenávistná či urážející slova.
 • Do haly si nesmíte donést píšťalky, tlakové zvukové spreje či megafon.
 • Dámy by měly zapomenout na voňavky a deodoranty, do arén je s těmito produkty nepustí.
 • Stejně tak jsou zakázány lasery, dalekohledy nebo zbraně.
 • Profesionální fotografická technika je též zakázána.

Po celou dobu pobytu v hale u sebe podle pravidel noste vstupenku na zápas. Tato rada platí zejména pro kuřáky. Arény jsou přísně nekuřácké, pokud však budou chtít odejít na cigaretu, mohou tak kdykoliv během zápasu učinit. Při návratu do haly se však musí znovu prokázat vstupenkou. Pokud však budou fanoušci pod vlivem alkoholu nebo návykových látek, nebudou do arény vpuštěni.

Příjmy ze vstupenek půjdou do rozvoje

Prodej vstupenek je nejvýznamnějším zdrojem příjmů pořadatele mistrovství světa v ledním hokeji. Vybrané částky země nejčastěji využijí na podporu nejrůznějších hokejových projektů, zejména těch po děti a mladistvé.

„Dříve byly zisky z mistrovství světa v ledním hokeji směřovány výhradně do rozvoje finského ledního hokeje, a to od malých juniorů místních klubů až po tréninkové možnosti národních týmů. Na stejné cestě zůstaneme i nadále, pokud se nám podaří generovat dobré příjmy z Mistrovství světa v ledním hokeji 2022,“ dodal Harri Nummela, předseda Finského svazu ledního hokeje.

Zdroj