Jak získat formulář pro opuštění okresu? V pátek vychází také v Deníku

6 měsíce starý 14

deník.cz Redakce

Protože vláda prodloužila omezení pohybu v zemi kvůli pandemické situaci, lidé nemohou opustit až na výjimky svůj okres. Pokud člověk chce vycestovat mimo povolené území, musí předložit prohlášení a na žádost ho ukázat policii. Nemáte, kde si prohlášení vytisknout? Nebo vám zkrátka formuláře již došly? Kupte si páteční tištěný Deník. Najdete v něm potřebný vzor i přehled, jak formulář použít. Ti, kteří ho mají kde vytisknout, ho najdou na konci tohoto článku.

Formulář pro opuštění okresů je nezbytný, při kontrole ho vyžaduje policie. | Foto: Deník / Jana Kudrhaltová

Je zakázán pohyb mezi okresy. Pokud například mají lidé chalupu jinde, nebo jezdí přes týden do práce do jiného okresu, než žijí, musejí si vybrat jedno z míst. V tom, ve kterém žijí od začátku opatření, musejí setrvat po celou dobu. Do jiného místa nemohou.

Výjimky při cestách

Cestování po okrese je již povolené, ale mezi okresy stále až na výjimky zakázané. Některé okresy, které k sobě dlouhodobě patří, jsou navíc sloučené. Je tak možné cestovat například mezi okresy Brno-město a Brno-venkov. Naopak v okolí hlavního města Prahy tuto možnost lidé nemají.

Zkrátka by se měli držet ve své obci a mimo ni cestovat pouze ze závažných důvodů. Pokud lidé v reálu žijí jinde, než je jejich trvalé bydliště, měli by se při kontrole prokázat například nájemní smlouvou nebo potvrzeními o placení plynu či elektřiny, z něhož bude jasné jejich současné bydliště.

Čím vším se prokázat

Při cestách mimo okres nebo katastr obce by se lidé měli prokazovat policistům například na papír předem napsaným čestným prohlášením, kam cestují. Napsat to mohou i na formulář dostupný na internetu. Budou tam muset uvést místo, čas a cíl cesty.

Pokud mají lidé jiné potvrzení, například žádanku od lékaře, měli by si ji vzít s sebou. V případě cest za prací mimo okres, kde žijí, by u sebe měli mít například pracovní smlouvu s místem výkonu práce, nebo potvrzení od zaměstnavatele.

Lidé mohou dostat pokutu až dvacet tisíc korun. Kontroly policie zaměřila do všech míst, ve kterých předpokládá porušování krizových opatření, včetně vlaků a autobusů. „Z počátku jsme většinou řešili věci domluvou, od druhého týdne jsme již začali být přísnější. Projevilo se to i v počtu přestupků,“ poznamenal ministr vnitra Jan Hamáček, podle nějž se policie snaží postupovat vstřícně a jen extrémní případy musí řešit i fyzicky.

I to, jaké důvody člověk uvede do čestného prohlášení, vyhodnocuje policie. Policisté mohou v případě podezření žádat vysvětlení a využít další nástroje ke zjištění skutečného stavu. Každý musí být schopný prokázat, že se na něj daná výjimka vztahuje.

Vzor formuláře ve vašem Deníku

Vzor formuláře najdete jako součást čtvrtečního tištěného Deníku v obchodech či trafikách. Stáhnout a vytisknout si ho ale také můžete z našeho webu zde

v menší velikosti nebo v rozměru A4.

Investujte do svého zdraví. Předplaťte si Deník.cz a získejte neomezený přístup k seriálu Předsevzetí 2021. Více zde.

Zdroj