Jako „5hlavá saň“: T-35 byl jediný sovětský tank s 5 věžemi, při nasazení v boji jich ale 90 % ani nedojelo

před 2 měsíce 74

Osadit tank několika děly a kulomety ve více věžích se zdálo jako dobrý nápad, vždyť čím více, tím lépe. Sovětský výtvor vypadal impozantně, ale jinak byl téměř k ničemu.

Během první světové války vstoupila na bojiště nové zbraně, a to tanky. Jeho konstrukce byly tehdy velice obyčejné, a tak po válce konstruktéři experimentovali, jaká koncepce tanku bude nejlepší. Jedna z tezí vycházela z logiky, že pokud na něm bude co nejvíce zbraní střílejících různými směry, dokáže napáchat největší škody, a jeho palebná síla bude pro nepřítele odstrašující. Asi nejznámějším tankem této myšlenky je sovětský T-35, který byl na bojišti skoro jako 5hlavá saň, co si měla poradit s pěchotními jednotkami i mnohými vozidly.

Tank T-35 má 5 věží, 3 děla a kulomety

Na papíře vypadá T-35 jako impozantní systém, který by na bojišti rozséval hrůzu. Jeho autoři na korbu namontovali hned pětici věží, z nichž jedna byla centrální – ta uprostřed – a dvě umístili dopředu a dvě dozadu. V hlavní věži byl kanon ráže 76,2 milimetrů s kulometem, v jedné přední a jedné zadní pak kanon ráže 45 milimetrů a kulomet, a ve zbývajících věžích kulomety, které měly vždy ráži 7,62 milimetrů, uvádí Military-History. Osádka tanku T-35 přitom čítala 10 vojáků a mohla zbraněmi pokrýt celý obvod obrněnce.

Tank T-35 vystavený v muzeu

Ovšem i přes tuto impozantní výzbroj, která byla v roce 1934, kdy začala sériová výroba tanku, velice silná, se koncept ukázal jako propadák. Musel být totiž hodně veliký, a tedy i těžký. To ale velice zatěžovalo pohon a převodovku, takže trpěl častými poruchami. Kvůli jeho veliké ploše tak ani nemohl mít příliš silný pancíř. TankHistoria vysvětluje, že v opačném případě by byl T-35 neúměrně těžký. Velitel navíc nezvládal tolika vojákům a zbraním v jeden moment velet.

Hmotnost až 52 tun a nemalé potíže

Aby bylo možné na tank umístit 5 věží a tolik zbraní (a dostatek munice), musel být opravdu veliký. Měřil 9,7 m na délku a 3,2 m na šířku, a jeho výška 3,4 m byla dokonce vyšší než u pozdějšího těžkého německého tanku Tiger II. Ze začátku měl nejsilnější pancíř jen 30 mm, ale později byl ještě zesilován, aby dokázal odolat protitankovým zbraním, takže dosahovala jeho hmotnost až 52 tun. I proto se tank dokázal pohybovat rychlostí max. 30 km/h na silnici.

Výroba takového obřího tanku byla navíc náročná a SSSR jich nakonec vyrobil jenom 61, uvádí MilitaryFactory. Armáda je pak velice ráda ukazovala na různých přehlídkách, vypadaly totiž jako valící se obrněné křižníky s naježenými zbraněmi, což působilo úchvatně. V praxi však Rudá armáda nasadila T-35 pouze na začátku německé invaze a v počátečních bojích o Moskvu. Ovšem 90 % z nich se hlavně kvůli problémům s převodovkou rozbilo dříve, než se dostaly na frontu. V současné době je zachován jediný T-35 v muzeu v Kubince.

Jízda tanku T-35
Přečtěte celý článek