Jako na diskotéce. Egypt přišel o MS i kvůli laserům, stěžuje si také na kameny a rasismus

4 měsíce starý 20

Po prvním zápase měl k šampionátu blíže Egypt. Ale v odvetě v senegalském městě Diamniadio dokázali domácí vyhrát také 1:0 a po bezgólovém prodloužení musely rozhodnout penalty. Rozstřel odstartoval za Lvy z Terangy stoper Kalidou Koulibaly. Nedal. A tak mohla hosty poslat do vedení největší hvězda Mohamed Salah.

Opora anglického Liverpoolu se před rozběhem ocitla na „diskotéce“ se světelnou show. Fanoušci totiž tasili z kapes laserová ukazovátka, která nasměrovali především na Salahův obličej. Zákeřná metoda zafungovala, jeden z nejlepších hráčů světa zcela minul bránu.

Po zápase se na sociálních sítích objevila řada vtipů. Jeden z nich narážel na to, že se Salah převtělil do známého kanadského zpěváka The Weeknd a odprezentoval největší hit s názvem Blinding Lights, v překladu oslepující světla. Nebo že laserové ukazovátko dostalo cenu „hráč utkání“.

Nešlo jen o pokus 29letého Salaha, laserem byli oslněni i další egyptští hráči, a to včetně gólmana Mohameda El Shenawyho. Ze čtyř penalt proměnil Egypt jedinou. To na senegalské straně po prvních dvou neúspěšných pokusech už žádný omyl. Stvrzenku na postup úřadujících kontinentálních šampionů do Kataru doručil Sadio Mané, Salahův liverpoolský parťák a kamarád.

Egyptskou fotbalovou asociaci v kontextu zápasu znepokojily i jiné věci než jen otravné paprsky. V prohlášení upozornila na to, že fotbalisté národního týmu – a především Mohamed Salah – byli vystaveni rasismu a urážlivým nápisům na tribunách. „Dav také hráče zastrašoval tím, že na ně během rozcvičky házel lahve a kameny,“ stojí ve zprávě, ke které byly přiloženy fotografie. Některé z nich rovněž dokumentují, že byl poničen autobus egyptských fanoušků.

I při odchodu nepostopujících do útrob stadionu se senegalské publikum nezachovalo příliš gentlemansky a konkrétně Salaha musela obklopit početná ochranka.

Kromě Senegalu si z africké kvalifikace na katarský „mundial“ zajistily reprezentace Ghany, Kamerunu, Maroka a Tuniska.

Zdroj