Jaký bude příští ruský prezident? Stejný, odpověděl Dmitrij Peskov. Zřejmě nikdo nic jiného ani nečekal

2 týdny starý 9

NÁZOR / V rozhovoru pro studentský informační kanál MGIMO 360 odpovídal Putinův mluvčí Dmitrij Peskov na otázky týkající se příštího volebního období. I když dosavadní ruský vůdce svoji kandidaturu neoznámil, Peskov řekl, že příští prezident bude stejný. Informace to je zřejmě natolik závažná, že ji cituje i oficiální tisková agentura TASS.

„Stejný. Nebo jiný, ale stejný,“ odpověděl Dmitrij Peskov na otázku, jaký by měl být příští prezident Ruska. Peskov však hned dodal, že Putin ještě neoznámil, zda se bude o další prezidentské období ucházet. Celý svět je kvůli tomu napnutý. Tedy to si myslí Rusko, civilizovaný svět ví, že Putin prostě příštím prezidentem už byl zvolen. A dokonce se už i ví, jakého výsledku dosáhl, třebaže se volby budou konat až v březnu příštího roku.

„Ale upřímně chci věřit, že to udělá. Nepochybuji, že vyhraje volby, nepochybuji, že bude i nadále naším prezidentem. A pak uvidíme,“ trval mluvčí Kremlu na svém, jako kdyby každý den musel svého vůdce přemlouvat, aby se opět stal ruským prezidentem.

O definitivním konání voleb rozhodne Rada Ruské federace v prosinci, ale Kreml už se na volby připravuje a podle zasvěcených zdrojů počítá s několika kandidáty, kteří mají volbám dodat zdání spravedlnosti a legálnosti. Jak v srpnu uvedl nezávislý ruský server Meduza, očekává se, že Putinovými „soupeři“ budou nejméně padesátiletí politici z komunistické strany, Liberálnědemokratické strany a strany Nový lid.

Peskov se v rozhovoru také zamyslel nad tím, zda příští hlava státu „dokáže na svém postu udržet vše, čeho Putin dosáhl“. Zjednodušeně řečeno Peskov netuší, zda válka bude pokračovat dále za ohromných lidských i materiálních ztrát, či zda se situace nějakým způsobem uklidní. Jenže dokud bude na trůnu v Kremlu sedět dosavadní car, budou ruští vojáci nadále krvácet v agresivní zbytečné válce.

Zdroj