Jane Fondová na Zlatých glóbech dostane cenu za celoživotní dílo

2 měsíce starý 22

foto Ilustrační foto - Herečka Jane Fondová.

Los Angeles - Americká herečka a aktivistka Jane Fondová příští měsíc při slavnostním udílení amerických filmových cen Zlatý Glóbus obdrží cenu za celoživotní dílo. S odvoláním na Asociaci zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA), která ocenění uděluje, o tom dnes informovala agentura Reuters.

"Její nepopiratelný talent jí přinesl nejvyšší uznání, a zatímco její profesionální život prošel mnoha změnami, její neochvějné odhodlání zavdat příčinu změnám zůstává," uvedl předseda HFPA Ali Sar v prohlášení.

Třiaosmdesátiletá Fondová 28. února obdrží cenu Cecila B. DeMilla. Mezi laureáty tohoto ocenění patří například Oprah Winfreyová, Meryl Streepová, Sophia Lorenová, Tom Hanks či Robert De Niro.

Fondová v roce 1960 debutovala na Broadwayi i před kamerou, v 60. a 70. letech se díky snímkům jako Barbarella a Klute stala jednou z největších hollywoodských filmových hvězd. Mezi její poslední počiny patří seriál streamovací služby Netflix Grace a Frankie.

Dcera proslulého herce zlaté éry Hollywoodu Henryho Fondy za svou kariéru získala dva Oscary a sedm Zlatých Glóbů.

Herečka je známá i pro svůj politický aktivismus. V 70. letech protestovala proti válce ve Vietnamu, na začátku nového tisíciletí proti válce v Iráku. V posledním roce pravidelně demonstruje, aby poukázala na nebezpečí klimatické změny.

Zdroj