Janeček a jeho posedlost číslem 21. Proč oznámil kandidaturu na prezidenta tento pátek?

3 měsíce starý 72

Je pátek 21. ledna, čas 10:21 a miliardář Karel Janeček v holešovickém divadle La Fabrika zahajuje svůj happening, na kterém později oznámí svoji kandidaturu na prezidenta. „Tímto tedy oficiálně oznamuji svoji kandidaturu na prezidenta České republiky,“ řekl Janeček během akce. Chce být podle svých slov „prezident, který bude stavět na osobní odvaze, odpovědnosti a pracovitosti“.

U Janečka se číslo 21 objevuje velmi často. Jeho metoda volebního systému se nazývá D21. Založil také Institut H21, který právě tuto metodu vyzdvihuje, dále nadaci Znesnáze 21 či Science 21.

Před nedávnem Janeček přitáhl pozornost veřejnosti při svém vystoupení na anketě Zlatý slavík. K té také připojil své oblíbené číslo, takže název obnovené pěvecké akce zněl Zlatý slavík 21. Janeček tam vyjádřil svůj negativní názor na očkování dětí proti koronaviru.

Aby toho nebylo málo, číslo 21 si našlo cestu i do Janečkova osobního života. Svoji třetí manželku Liliu Khousnoutdinovou si totiž vzal 21. prosince 2021. V tomto roce se jim navíc narodil jejich druhý společný potomek, syn Karel.

Záliba v ezoterismu

Janeček dlouhodobě říká, že číslo 21 pro něj hraje velkou symbolickou roli. O žádné náhodné užívání nejde. „Hodnoty 21 (ang. Values 21) je filosofická idea, která vytváří inovativní teoretický rámec pro diskuze a výzkumy o hodnotách. Díky novodobým trendům se čím dál tím častěji přibližují tzv. tvrdé a měkké vědy, které propojují společenské vědy s dalšími disciplínami. Hodnoty 21 je novou teoretickou myšlenkou, která propojuje matematiku, filosofii a společenské vědy,“ stojí ve vysvětlení na webu Hodnoty 21, který rovněž spadá pod Nadaci Karla Janečka.

Ačkoliv fascinace číslem 21 byla patrná u Janečka již dříve, cestu k ezoterismu mu ještě více otevřela jeho manželka Lilia Khousnoutdinova, která se jím zabývá. Zejména se zaměřuje na kulturu Bhútánu, kam pořádá i cesty.

Zdroj