Japonci čelí šikaně Číny, nemají mluvit nahlas. Odpad z Fukušimy vyvolal konflikt občanů

2 měsíce starý 9

Japonsko začalo na konci srpna kontrolovaně vypouštět kontaminovanou vodu z někdejší jaderné elektrárny Fukušima do oceánu. Podle OSN je proces bezpečný, ostatní státy včetně Číny prý znečištěné vody vypouštějí do oceánu v podobné míře. Odlévání odpadu z Fukušimy, kterou postihla kvůli cunami jaderná katastrofa v roce 2011, má trvat desítky let.

Peking ale posvěcení takového činu odsoudil. Číňané jsou toho názoru, že voda z Fukušimy je stále vysoce radioaktivní a vypouštění do oceánu způsobí přírodní katastrofu. Země proto zakázala dovoz japonských mořských plodů. A k tomu podle listu The Guardian zahájila obří dezinformační kampaň, která má prý za cíl Japonce očernit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vypouštění toxické vody z Fukušimy potrvá nonstop 30 let, lidé se děsí radioaktivních ryb

Dopady státem řízené, mediální a zmanipulované kampaně na sebe nenechaly dlouho čekat. Minulý týden začali lidé v čínských městech házet na japonské školy kameny a vajíčka. Japonským podnikům chodí výhrůžné telefonáty. A na sociálních sítích se bojkotují japonské produkty.

„Čína vždy chrání bezpečnost a legitimní práva a zájmy cizinců v Číně v souladu se zákonem,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin. Informoval o tom web BBC.

Čína pomocí klamných videí vyvolává pocit, že se na plážích objevují mrtví mořští živočichové nebo že japonský představitel, který kontaminovanou vodu z Fukušimy vypil, zemřel.

Peking také využil záběry z demonstrací v Jižní Koreji a podal je občanům s tím, že jsou to Japonci, kteří protestují proti krokům vlastní vlády. Jihokorejci ale skutečně protestovali proti vylévání odpadu z Fukušimy. Jedna restaurace v Šanghaji dokonce využila chaosu a začala lidem prodávat antiradioaktivní jídla.

Protijaponská kampaň

Japonský kabinet si za účelem uklidnění situace povolal čínského velvyslance. Podle Guardianu však schůzka nepřinesla žádné konkrétní závěry. Tokio tak dokonce sáhlo k bezprecedentnímu opatření a svým občanům doporučilo, aby v Číně nemluvili japonsky příliš nahlas. Protijaponský sentiment v Číně se v posledních letech stupňuje s tím, jak Japonsko utužuje vztahy se Spojenými státy nebo Tchaj-wanem.

V příštích 30 letech bude Japonsko vypouštět do oceánu takový objem kontaminované vody, který odpovídá 500 olympijským bazénům.

Zdroj