Modul SLIM japonské vesmírné agentury JAXA, který v lednu přistál na Měsíci, přečkal měsíční noc a obnovil spojení se Zemí. Japonský úřad už dříve uvedl, že modul nebyl navržen tak, aby na přirozené zemské družici přestál noc, kdy panují extrémně nízké teploty.

Tokio 10:12 26. února 2024

Japonský vesmírný modul SLIM

Japonský vesmírný modul SLIM | Foto: JAXA

Operátoři na Zemi modulu v neděli zaslali pokyny a obdrželi odpověď, uvedla JAXA. Následně „komunikaci s modulem po chvilce ukončili, protože bylo lunární poledne a teplota komunikačního zařízení byla velmi vysoká,“ napsala agentura na sociální síti X. Ve spojení hodlá pokračovat hned, co se komunikační zařízení dostatečně ochladí.

Čekat patnáct minut na signál není běžné, popisuje přistání modulu Odysseus na Měsíci Spratek

Číst článek

Japonsko se 19. ledna stalo pátou zemí, která dokázala své zařízení dopravit na přirozenou oběžnici Země. Přistání se zdařilo s odchylkou 55 metrů od vytyčeného cíle, což podle expertů představovalo bezprecedentní stupeň přesnosti. SLIM se ale při tvrdším dosednutí na měsíční povrch převrátil a jeho solární panely se dostaly do špatné pozice vůči Slunci.

Díky změně úhlu slunečního svitu se však po více než týdnu SLIM probudil k životu. Modul, který přistál v kráteru Shioli v měsíčním moři Mare Nectaris na přivrácené straně Měsíce, následně pokračoval v průzkumu měsíčního povrchu.

Na Měsíci minulý týden přistála i první soukromá mise v historii, modul Odysseus americké společnosti Intuitive Machines. I její kosmická loď se při dosednutí na povrch převrátila.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Nejvyšší čas na mír, vyzval Rusko Guterres a desítky zemí. Von der Leyenová dorazila do Kyjeva

  2. Násilí se objevuje už ve vztazích dospívajících. Tam to začíná, upozorňuje ředitelka proFem

  3. ONLINE: Rusko v noci ostřelovalo Dnipro a Sumskou oblast. Při útoku zemřeli dva lidé

  4. Teploty až 17 stupňů. Česko čeká podle meteorologů další nadprůměrně teplý týden

  5. Japonský modul SLIM přečkal lunární noc a nečekaně obnovil spojení se Zemí

  6. ‚Zodpovědný prezident neopouští svůj lid.‘ Běloruský vůdce Lukašenko chce kandidovat i v roce 2025

Aktuální témata

Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme