Japonský premiér nařídil vyšetřování činnosti Církve sjednocení, která má blízké vazby s jeho stranou

5 měsíce starý 73

Japonský premiér Fumio Kišida v pondělí nařídil vyšetřování japonské Církve sjednocení, která má podle dřívějších zjištění blízké vazby na členy jeho vládnoucí Liberálnědemokratické strany (LDP). Církev sjednocení je pod drobnohledem od července, kdy střelec zabil bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Informovala o tom agentura Kjódó, která připomněla, že Kišidově vládě kvůli kauze výrazně klesly preference.

Tokio 4:59 17. října 2022

Japonský ministr zahraničí Fumio Kišida oznámil, že zřejmě odloží svou cestu do Ruska (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Vyšetřováním náboženské skupiny pověřil Kišida ministryni školství a kultury Keiko Nagaokovou. Podle agentury AFP se má zaměřit na to, zda Církev sjednocení poškodila veřejné blaho nebo se dopustila činů neslučitelných s jejím statusem náboženské skupiny.

Průzkum Kjódó ze začátku října ukázal, že Kišidův kabinet podporuje 35 procent Japonců. Podle japonské agentury jde o nejhorší úroveň od října minulého roku, kdy Kišida stanul v čele vlády.

Církev sjednocení založil v roce 1954 v Jižní Koreji reverend Sun Myung Moon, známá je mimo jiné pro pořádání hromadných sňatkových obřadů. O deset let později přišla tato církev do Japonska a navázala úzké vztahy s řadou konzervativních zákonodárců na základě společných zájmů, jimiž byl například boj proti komunismu. Od 80. let 20. století čelila církev obviněním z problematického náboru členů v Japonsku, což přispělo ke kritice Kišidovy strany za udržování vazeb s církví, kterou obklopovaly skandály.

Výsledky vnitřního vyšetřování LDP z letošního září ukázaly, že přibližně polovina zákonodárců vládnoucí strany je na tuto náboženskou skupina nějak napojena, píše Kjódó.

Zdroj