Japonští záchranáři našli devět lidí z pohřešované lodi, jejich stav není známý

3 měsíce starý 115

foto Japonští hasiči transportovali 24. dubna 2022 z vrtulníku na ostrově Hokkaidó člověka zachráněného z potopené výletní lodi.

Tokio - Na severu Japonska pokračuje pátrání po cestujících z výletní lodi, která se v sobotu za nepříznivých povětrnostních podmínek dostala do potíží se 26 lidmi na palubě. Necelých 24 hodin po zahájení záchranných operací se počet nalezených osob dostal na devět, pobřežní stráž ovšem nespecifikovala, v jakém jsou stavu nebo kolik z nich je naživu. Podle japonské veřejnoprávní televize NHK záchranáři první čtyři lidi našli v bezvědomí.

Výletní loď KAZU I se v sobotu plavila v chladných vodách u severovýchodu ostrova Hokkaidó, přičemž na palubě byla dvoučlenná posádka a 24 pasažérů včetně dvou dětí. Posádka brzy odpoledne místního času (ráno SELČ) vyslala tísňové volání s informací, že plavidlo nabírá vodu. V oblasti u poloostrova Širetoko, jehož část je na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO, následně začala pátrací operace zahrnující šest člunů i několik letadel a potápěčů. Pomáhala i policie a místní rybáři.

Asi po 19 hodinách byli nedaleko špičky zmíněného poloostrova nalezeni čtyři lidé, kteří byli v bezvědomí "přepraveni do lékařské péče", oznámila pobřežní stráž. Později informovala o nalezení dalších pěti lidí, přičemž jejich zdravotní stav nezmínila, píše agentura AFP. Podle televize NHK byly z první čtveřice tři osoby vyzvednuty z moře, čtvrtá oběť neštěstí se našla ve skalnatém terénu na pobřeží.

Agentura AP upozorňuje, že teplota vody bývá v dané oblasti v tomto ročním období jen těsně nad bodem mrazu, kvůli skalnatému pobřeží je zase okolí poloostrova známé jako náročné místo pro plavbu na lodi. Spojení s plavidlem KAZU I bylo podle všeho ztraceno za silného větru a velkých vln. Místní rybáři se předtím kvůli špatným podmínkám vrátili se svými čluny do přístavu. Spekuluje se o tom, že výletní loď v neklidných vodách narazila do skal, což poškodilo její trup.

Představitel společnosti Shiretoko Pleasure Cruise, která výletní plavbu vypravila, sdělil AP, že nemůže situaci komentovat, protože se musí věnovat komunikaci s příbuznými pohřešovaných. Média podotýkají, že KAZU I havarovala už loni, když v červnu narazila na dno v blízkosti přístavu. Tehdy se incident obešel bez mrtvých či zraněných.

lex

Zdroj