Jde mi na nervy, když politici mluví o ochraně klimatu, ale nic nedělají, kritizovala Alžběta II.

3 měsíce starý 22

Britská královna Alžběta II. v soukromém rozhovoru kritizovala politiky za to, že o klimatické krizi mluví, ale nic s ní nedělají. Kamery ji zachytily, když se ve velšském parlamentu bavila s jeho předsedkyní Elin Jonesovou a svojí snachou, vévodkyní Camillou.

Londýn 13:11 15. října 2021

Britská královna Alžběta II. | Zdroj: Reuters

Královna s nimi mluvila o klimatickém summitu COP26, který 31. října začne v Glasgow. „Je to zvláštní. Všude se pořád mluví o COP26... ale stále nevím, kdo přijede. Netuším,“ svěřila se Jonesové a vévodkyni Camille královna.

Průzkum: Teenageři se změn klimatu bojí. Protestům fandí, ale nechodí na ně

Číst článek

Ona sama i další členové královské rodiny se mají klimatické konference zúčastnit. „Víme jen o lidech, kteří nepřijedou... Opravdu mi jde na nervy, když mluví, ale nic nedělají,“ řekla také Alžběta II. na nahrávce, která je částečně nesrozumitelná.

„Přesně, je načase něco dělat,“ odpověděla jí Jonesová a zmínila se o rozhovoru, v němž vnuk Alžběty II., princ William, vyzval, aby se miliardáři místo cest do vesmíru soustředili na záchranu planety Země. „Ano, četla jsem o tom,“ řekla k tomu královna.

Britský ministr dopravy Grant Shapps v reakci na královniny výroky v televizi Sky News řekl, že „poznámky pronesené v soukromí by měly zůstat soukromými“. Dodal ale, že „my všichni toužíme, aby bylo dosaženo pokroku, a na COP do Glasgow přijedou stovky lídrů“.

Agentura DPA připomíná, že pro královnu je tabu se veřejně vyjadřovat k politickým tématům. Při tradičním zahajování nového zasedacího období parlamentu přednáší projev, který pro ni připravují členové vlády. Oficiálně se neví, jaký má Alžběta II. vztah k současnému premiérovi Borisi Johnsonovi nebo co si myslí o například o brexitu.

ČTK

Zdroj