„Je mi to odporné, ale nalákal jste mě.“ Poslechněte si reakci Béma na kauzu Mazánek

4 měsíce starý 80

V aktuálním dílu podcastu Prohnilí investigativní novinář Jaroslav Kmenta přibližuje, jak se dostal k odposlechům telefonátů Pavla Béma a „politického podnikatele“ Romana Janouška.

V podcastu můžete mimo jiné slyšet autentické nahrávky hovorů Béma a Janouška, na kterých si vzájemně přezdívali Mazánek a Kolibřík.

Janoušek: Čau.

Bém: Koukej si zapnout telefon, nebo mě opravdu nas***š.

Janoušek: Jo.

Bém: Dělej. Ten malej.

Janoušek: Já ti zavolám za chvilku.

Kmenta se pokoušel rozluštit šifrovanou řeč a dát ji do souvislosti s tehdejším děním kolem pražského magistrátu, dopravního podniku nebo územního plánování.

Bém: Prosím tě, Radka dnes dořešila kauzu mrtvýho koně, jo.

Janoušek: Ano.

Bém: A přicestovala tam nějaká maorská princezna. A mě by jen zajímalo, mám nějakej papír v ruce, tak jestli to mám řešit já sám?

Janoušek: Já myslím, že to budu řešit já.

„Nad odposlechy jsem seděl hodiny a hodiny, řešil jsem jejich kontext, ale součástí ověřování bylo také zjistit, kdo odposlechy pořídil. Od svých zdrojů jsem věděl, že v roce 2007 Bezpečnostní informační služba prověřovala řadu lobbistů. Vedla na ně dokonce svazek s názvem SPIS. Překvapilo by mě, kdyby se Janoušek do jejich hledáčku nedostal. Problematické ale bylo, že sice BIS Janouška s Bémem poslouchala, ale s tím, co slyšela, nic nedělala,“ vypráví Kmenta v podcastu.

Odposlechy unikly k soukromé bezpečnostní agentuře ABL, patřící Vítu Bártovi, někdejšímu ministrovi dopravy a hlavního mozku strany Věci veřejné.

„To byl zásadní problém, protože to naznačovalo, že se s takhle citlivým zbožím obchodovalo. Navíc se do ABL odposlechy dostaly v roce 2009, tedy v době, kdy se Věci veřejné soustředily na vstup do nejvyšší politiky. Odposlechy tak mohly být součástí sbírání kompromitujícího materiálu na případné politické soky,“ dodává Kmenta.

Nahrávky obsahovaly řadu výbušných výměn mezi Janouškem a vlivným úředníkem pražského magistrátu Peterem Ďuricou. Například tu, kde lobbista s Ďuricou řeší prodej majetku pražského dopravního podniku.

Ďurica: Ale to je šílený, tady…

Janoušek:  Tak o tom nemluv. Prosím tě, tak zavři oko.

Ďurica: Dobře, ale teď to jde teprve do rady.

Janoušek: Prosím tě, tak zavři oko.

Ďurica: Ty vole, ale tady je smlouva na 99 let…

Kmenta s obsahem odposlechů konfrontoval jak Romana Janouška, tak Pavla Béma. Bývalý primátor byl nejdříve přesvědčený, že odposlechy jsou podvrh. Reportér mu nabídl, ať si je přijde poslechnout do redakce deníku MF Dnes, pro který tehdy pracoval.

„Je mi to z duše odporné, ale budu o té vaší nabídce uvažovat, vyvolal jste ve mně zvědavost,“ reagoval tehdy Bém.

Přišel si Bém skutečně nahrávky poslechnout? Jak odposlechová kauza přispěla k pádu ODS i dalších tradičních stran? A o čem si Kmenta s Janouškem povídali na schůzce v luxusní restauraci krátce po autonehodě známého lobbisty?

Poslechněte si celý díl včetně autentických nahrávek v přehrávači v úvodu článku.

Prohnilí

Podcastová série Jaroslava Kmenty. Deset let v podsvětí české politiky.

Podcast Prohnilí připravuje Jaroslav Kmenta, režisér Damian Machaj, scenáristé Petr Koubek a Josef Kokta, sound designér Ivan Horák, dramaturgyně Lucie Kryzová a rešeršistka Karolina Veselá. Vzniká ve spolupráci s audiotýmem Seznam Zpráv.

Zdroj