„Je otázka času, než někdo zemře.“ Kvůli násilí ve švédských polepšovnách se personál bojí chodit do práce

před 2 měsíce 77

Jenom zázrakem ještě nikdo nezemřel, ale je otázka času, kdy se to stane,“ popisuje situaci ve švédských domovech pro mládež, kam jsou umisťováni i mladiství pachatelé závažných trestných činů, jeden ze zaměstnanců. Několik z nich v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi SVT anonymně uvedlo, že se bojí chodit do práce, protože na některých odděleních jde o život.

Minulost mladých chovanců v nejpřísněji střežených zařízeních spadajících pod Švédskou národní radu pro ústavní péči (SiS) je mnohdy spojená s kriminálními gangy. Ve vyřizování účtů s členy konkurenčních skupin tak pokračují i po umístění do výchovného ústavu. Proti vlně násilí mezi chovanci z poslední doby je personál bezmocný. „Nejsou to malé děti, ale teenageři, kteří možná někoho zastřelili, nebo odpálili bombu v domovním vchodu,“ vysvětluje jeden z respondentů, proč se bojí zasáhnout.

Mlácení jen přihlíželi

„V noci jednoho kluka zamkli v chodbě, kde ho začali mlátit. Protože nás bylo málo, báli jsme se mu pomoci. Byli jsme nuceni jen zpovzdálí přihlížet,“ říká zaměstnanec, který si přál zůstat v anonymitě. „Za současných podmínek a legislativy nemůžeme v některých situacích dělat nic jiného, než čekat na policii,“ připouští šéf zařízení SiS v Johannisbergu Robert Winneborn.

Jenže ani když se personál odhodlá zasáhnout, nemusí to být nic platné. Důkazem je případ, kterým se zabývala inspekce. Na záznamu z bezpečnostní kamery z ústavu v Tysslinge, který zveřejnila SVT, je vidět, jak mladý muž spojený s gangem, zaútočil v posilovně na svého vrstevníka, který v zařízení nepobyl ještě ani jeden den. Motivem útoku, který pokračoval i po zásahu personálu, měl být probíhající konflikt mimo ústav.

Bývá spíše pravidlem než výjimkou, že oběti i svědci, v tomto případě zaměstnanci, se kvůli strachu z pomsty odmítnou zúčastnit následného vyšetřování. „Když jsme jim vysvětlili, co obnáší povinnost vypovídat, a že jim okresní soud může uložit pokutu, když se nedostaví, řekli, že si nic nepamatují,“ uvedl zdroj, který pracoval na vyšetřování. „Pokud nedovolí, aby je policie vyslechla, nepřímo tím akceptují, že chovanci, které má stát chránit, jsou vystaveni trestným činům,“ dodal.

Věznice pro mladistvé za dva roky

Ze stejného důvodu, tedy obav z odplaty, je nahlášen jen zlomek incidentů, které se na odděleních uzavřené péče odehrají. Mladý násilník na videu byl přemístěn do jiného zařízení, ale minulý měsíc během procházky v doprovodu dvou zaměstnanců utekl do čekajícího auta a stále je na svobodě. Nedostatek personálu také způsobuje, že si nedovolí vzít chovancům nedovolené předměty, jako jsou mobily nebo drogy. Bojí se totiž, že poprask, který by to mezi nimi vyvolalo, by nedokázali zvládnout.

Podle Roberta Winneborna nemá SiS pro zacházení s nejnebezpečnějšími mladými lidmi v zemi dost zaměstnanců, pravomocí ani technických pomůcek . „Je to vážná situace, která může být životu nebezpečná.“ Vláda a Švédští demokraté nedávno oznámili, že pachatelé závažných trestných činů budou od léta 2026 umisťováni do speciálních věznic pro mladistvé.

Švédsko se poslední roky potýká s násilím, za nímž stojí konflikty mezi konkurenčními gangy. Ty pro svou činnost – pochůzky, prodej drog, ale také vraždy – získávají mládež i děti ve věku kolem deseti let. Současná středopravicová vláda to dává za vinu nezvládnuté migrační politice v době, kdy zemi řídila levice pod vedením sociálních demokratů.

Přečtěte celý článek