Je potřeba řešit odchod Rusů z ukrajinských jaderných provozů, řekl šéf MAAE

4 měsíce starý 29

foto Ilustrační foto - Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi (na snímku z 4. března 2022).

Kyjev - Odchod ruských vojáků z areálu Záporožské a Černobylské jaderné elektrárny by měl být tématem jednání na různých úrovních a také během rozhovorů ruské a ukrajinské delegace. Podle agentury Unian to dnes sdělil šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi na setkání se zaměstnanci Jihoukrajinské jaderné elektrárny. Situaci, kdy ruská vojska obsadila jaderné elektrárny, označil za neobvyklou a kritickou.

Několik dní po zahájení invaze ruské jednotky obsadily Záporožskou jadernou elektrárnu, která je považována za největší v Evropě. Ostřelování zařízení na jihu Ukrajiny vyvolalo silnou kritiku Západu i odborníků. V první den invaze také Rusové získali pod svou kontrolu areál bývalé Černobylské elektrárny.

Tento týden místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková uvedla, že ruské jednotky se v okolí okupované bývalé elektrárny chovají nezodpovědně a že v uzavřené zóně okolo ní na několika místech hoří. Dnes ukrajinské ozbrojené síly podle Vereščukové varovaly před nebezpečím výbuchu munice u této elektrárny. Generální štáb ukrajinské armády dnes uvedl, že invazní armáda navyšuje v blízkosti Černobylské jaderné elektrárny svoji přítomnost.

Ukrajinský ministr pro energetiku Herman Haluščenko během setkání s Rafaelem Grossim zdůraznil, že Ukrajina žádá, aby MAAE pozastavila působení ruských zástupců a omezila přístup Rusů k ukrajinským dokumentům. Ukrajina kromě toho agenturu vyzvala, aby dopomohla k odchodu invazních vojsk z areálů ukrajinských jaderných objektů. Kyjev také požaduje, aby Rada bezpečnosti OSN okamžitě přijala opatření k demilitarizaci černobylské uzavřené zóny a vyslala na místo speciální misi OSN, připomněla Unian.

Zaměstnancům Jihoukrajinské elektrárny, která stojí v Mykolajivské oblasti severně od Voznesensku, Grossi poděkoval za "vytrvalost a odolnost" v době, kdy na Ukrajinu útočí ruské vojenské jednotky, a Ukrajině přislíbil pomoc agentury. "Jsme vás připraveni podpořit, jakkoliv můžeme," řekl představitelům zařízení i ukrajinských úřadů.

Ukrajina má jeden z největších programů pro jadernou energii v Evropě. V zemi funguje 15 jaderných reaktorů ve čtyřech jaderných elektrárnách, speciální provoz platí v odstavené černobylské elektrárně.

"Zaměstnanci všech ukrajinských jaderných elektráren si zaslouží plný respekt a obdiv za to, že je i uprostřed konfliktu udržují bezpečně v chodu," sdělil šéf MAAE. Grossi se domnívá, že přítomnost odborníků jeho agentury přímo na Ukrajině pomůže snížit riziko jaderné havárie.

Zdroj