Je to naprosto oprávněné, nikdo ho nenutil. Ministr Rakušan má o prosbě Okamurova poslance jasno

před 2 měsíce 58

Veřejný odsudek, který si vysloužil, je podle mě naprosto oprávněný. Těmito slovy okomentoval ministr vnitra a vicepremiér Vít Rakušan (STAN) chování poslance Jiřího Kobzy (SPD), který požádal rektorku Univerzity Karlovy Milenu Králíčkovou, aby uzavřela záležitost jeho reakce ke střelbě na filozofické fakultě. Poslanec Okamurova hnutí si v úterní tiskové zprávě postěžoval na to, že kvůli podle něj neadekvátním krokům univerzity čelil on i jeho rodina urážkám. Podle Rakušana však Kozbu nikdo nenutil nehorázné výroky pronášet.

„Nikdo nenutil pana Kobzu ty nehorázné výroky na adresu filozofické fakulty pronášet. Přestože policie v nich neshledala trestný čin, veřejný odsudek, který si za ně vysloužil, je podle mě naprosto oprávněný,“ vzkázal Rakušan na sociální síti.

Reagoval tak na slova poslance za hnutí SPD Kozby, který se měl obrátit na Univerzitu Karlovu. „Cílem oslovení univerzity je připomenout všechny souvislosti, poukázat nejen na právní aspekty, když daný text nebyl a nemohl být nikdy trestným činem, a upozornit rovněž na to, že jsem byl mediální kampaní a útoky já i moje rodina neprávem velmi poškozeni. To vše za velmi emotivní atmosféry,“ napsal v dopise rektorce Univerzity Karlovy.

„Přitom cíl nás všech by měl být stejný – řádné objasnění věci, a to bez kladení otázek prostě nejde. Možná jsem mohl otázky jinak formulovat, ale univerzita mě zase neměla takto kategoricky předem odsoudit trestním oznámením, které bylo hrubě mediálně zneužito. Jedná se mi zkrátka o uzavření věci s přihlédnutím k postojům obou stran, protože i já se cítím být poškozen vším, co o mně celá republika četla,“ doplnil poslanec Okamurova hnutí.

Univerzita Karlova podala trestní oznámení na Kobzu v polovině ledna, a to pro podezření ze šíření poplašné zprávy a z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

Kobza se v příspěvku, který v prosinci zveřejnil na Facebooku, tázal, co se vlastně na filozofické fakultě učí. „Jaký indoktrinační program nenávisti tam běží? Jakou roli v tom hrají neziskovky?“ napsal poslanec ke střelbě, při níž před vánočními svátky zemřelo v budově fakulty 14 lidí a střelec. Toho Kobza označil za špičkový produkt inkluzivního progresivistického školství. Příspěvek později odstranil a omluvil se za něj.

Ve své omluvě prohlásil, že psal svůj příspěvek ve chvíli, kdy měl velkou zlost kvůli zmařeným životům, a že se nechtěl dotknout rodin obětí a dalších účastníků tragédie nebo narušit pietu. Od výroků se dříve distancovala i SPD, podle České konference rektorů pak překročily hranice slušnosti i lidskosti. Univerzita Kobzovu omluvu označila za nedostatečnou. Vedení školy poukázalo na to, že omluva přišla po téměř dvou týdnech po zveřejnění příspěvku ve chvíli, kdy se ve veřejném prostoru začalo hovořit o možných trestněprávních důsledcích.

Trestní oznámení, které škola na Kobzu podala, policie odložila, potvrdil mluvčí pražských policistů Jan Daněk. Kobzovo jednání podle něj nenaplnilo znaky skutkové podstaty žádného trestného činu. Jeho dopis ani zprávu o odložení trestního oznámení od policie však univerzity podle svých slov nemá k dispozici, proto nebude věc komentovat.

Přečtěte celý článek