Je to naprosto šílené, říká reportér Kroupa o Hamáčkově cestě do Moskvy

1 týden starý 3

Seznam Zprávy přinesly informaci o podezření, že vicepremiér Jan Hamáček při plánované cestě do Moskvy chtěl uhladit zjištění o výbuchu skladu ve Vrběticích. Co vše o kauze víme?

Hostem Ptám se já je reportér Seznam Zpráv Janek Kroupa.

Dva týdny poté, co předseda vlády Babiš a vicepremiér Hamáček zveřejnili informace o útoku ruských vojenských rozvědčíků v muničním skladu Vrbětice, se otevírá jedna z největších nejasností této bezprecedentní kauzy.

Podle zjištění Seznam Zpráv a výpovědí řady svědků měl ministr vnitra Hamáček, který byl v inkriminované době pověřen řízením ministerstva zahraničí, ve skutečnosti plánovat do Moskvy odjezd s plánem vyměnit mezinárodní skandál související s útokem za dodávky vakcíny Sputnik V a za možnost, že by se v Praze uskutečnil vrcholný politický summit Joea Bidena a Vladimira Putina.

Zatímco Hamáček informaci odmítá, opoziční poslanci žádají vysvětlení a předseda ODS Petr Fiala už vyzval ministra vnitra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka k rezignaci.

Co vše o kauze víme? Sledujte rozhovor v úvodním videu nebo si ho poslechněte odpoledne ve své oblíbené podcastové aplikaci.

1:07 - (Těmi informacemi) jsme si absolutně jisti. Komunikovali jsem se všemi účastníky toho jednání 15.4.

2:09 - Pavel Zeman říká, že ve chvíli, kdy přišel, tak už bylo jasné, že ta cesta nebude. Ergo, než přišel, tak to zdaleka tak jasné být nemuselo.

2:54 - Některé naše zdroje nám potvrdily, že ve chvíli, kdy k vyšetřování dojde, tak se potvrdí to, jak to bylo doopravdy.

3:26 - Kdybychom tu informaci neměli z prví ruky, tak bychom to nemohli publikovat.

4:30 - Je to naprosto šílené, ale bohužel to zapadá do toho, co v té chvíli Jan Hamáček dělal. (…) Jan Hamáček se 6. dubna dozvěděl, že za vrbětickým výbuchem stojí ruští agenti. Z titulu ministra vnitra povolal velvyslance Pivoňku do Prahy. Za zády ministra Petříčka, který nám potvrdil, že o této věci nevěděl. (…) Pak 14. oznámí, že pojede do Ruska. Pak oznámí, že bude jednat o Sputniku, pak oznámí, že by byl skvělý nápad že by Biden a Putin se sešli v Praze. A to dělá ve chvíli, kdy už nejméně týden ví, že ruští agenti vyhodili do povětří muniční sklad a zabili dva lidi.

11:28 - Hamáčka nejvíce, podle našich zdrojů, vyděsilo, když zjistil, že by si ho Rusové při tom jednání pravděpodobně nahráli. Nechtěl, aby Rusové tu věc vydávali za obchod. On by přišel s tím, že by tady zachránil Českou republiku, každý touží po očkování. On by přišel s tím, že je velký státník protože zařídil summit Biden-Putin v Praze.

Ptám se já

Podcast Marie Bastlové. Rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Spotify, v Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Zdroj