Je to nepřijatelné, odmítl Babiš Blatného návrh na „špiclující” hygieniky

1 měsíc starý 9

Premiér Andrej Babiš Foto: Pool, Reuters

Je to nepřijatelné, odmítl Babiš Blatného návrh na „špiclující” hygieniky

„Ministerstvo zdravotnictví pochybilo. Některé věci v tom zákoně nemají co dělat. Jako například omezování osobní svobody jednotlivce nebo sledování občanů,“ uvedl premiér na otázku lidovce Marka Výborného.

O návrh zákona se vzápětí zajímala při interpelacích i poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra). „Opravdu chcete koncentrovat moc do rukou někoho, kdo nebyl nikým zvolen? Chcete, aby se v České republice přistupovalo k takovýmto totalitním taktikám?“ ptala se Babiše.

Babiš: Nepřemýšlíme totalitně 

Ten jí odpověděl, že to nikdo z vlády nepodporuje. „Byla to chyba, nikdo nepřemýšlí totalitně. Takovéto úvahy jsou nepřijatelné. Ministr je tu nový, řeší covid,“ hájil premiér Blatného.

Díky návrhu by totiž mohl hygienik kromě uzavření obchodu sám svým rozhodnutím zavřít školy či služby, omezit nebo zakázat nejen hromadné akce, ale i cestování nebo přikázat mimořádné očkování.

Hygienici by také díky novele mohli monitorovat i mobily pozitivně nakažených.

Připravovaná novela krátce po zveřejnění vyvolala vlnu nevole kromě politiků i mezi experty na ústavní právo. Právníkům vadí především posílení pravomocí chystané Státní hygienické služby a hlavního hygienika, jež jim dávají možnost nařizovat i restrikce, které dosud může dělat jen vláda pouze za nouzového stavu. Politiky rozčílila i možnost monitorovat lidi přes mobily.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Zdroj