Je to pravda? divili se piloti. Formule 1 míří do „města hříchu“, nejen Hamilton má obavy

4 měsíce starý 23

Lze to považovat za důkaz definitivního dobytí amerického trhu. Formule 1 dlouho bojovala o přízeň publika v USA, ale spíše neúspěšně. Velká cena USA se v průběhu let stěhovala po různých okruzích, v roce 2012 zakotvila v texaském Austinu. Stále ale suverénně vládly jiné série závodů, hlavně NASCAR. Ale v posledních letech si Američané nacházejí k F1 cestu. I proto letos bude mít premiéru Grand Prix v Miami a příští rok se k ní připojí klání v jedné z nejslavnějších světových destinacích.

„Je to pravda?“ zíral nevěřícně pilot stáje Ferrari Carlos Sainz, když mu oznámili, že se bude závodit v Las Vegas. „To bude šílené,“ připojil Pierre Gasly z AlphaTauri. „Jsem si jistý, že někteří jezdci utratí v casinu balík peněz. A pak se je pokusí vyhrát zpět v závodu,“ usmál se čtyřnásobný mistr světa Sebastian Vettel. Jeden adept už se přihlásil. „Ruleta, baby. Vydělám si díky číslu 4,“ uvedl mladý Brit Lando Norris, který jezdí se čtyřkou.

„Pár pilotů se možná na start ani nedostaví. Chtělo by to dvoutýdenní pauzu před závodem i po něm,“ zavtipkoval loňský šampion Max Verstappen. A jeho úhlavní rival z minulé sezony Lewis Hamilton dodal: „Je těžké se v takovém městě soustředit na závodění.“

Generální ředitel F1 Stefano Domenicali už mluvil ve vážnějších duchu: „Není lepší místo pro závod formule 1 než hlavní město světa zábavy. Las Vegas je proslavené po celé planetě, zejména jeho bulvár.“

Z městských okruhů v kalendáři formule 1 nejvíce vyniká Monte Carlo. Závod v Las Vegas sice také bude patřit mezi pouliční závody, ale bude ze zcela jiného těsta. Zatímco monacká Grand Prix je proslulá ostrými, pomalými zatáčkami a nemožností pořádně šlápnout na plyn, v nevadské metropoli půjde především o rychlost. Jelikož se ve Vegas žije především v noci, není překvapením, že červená světla zhasnou až po setmění. Fanoušci si tak vychutnají skvělou vizuální show. A co po raketovém startu ze startovního roštu na piloty čeká?

Trať bude měřit 6,1 km, což z ní udělá třetí nejdelší v celé sérii – bude jen o 50 metrů kratší než saúdskoarabská Džidda, oproti které má výrazně méně zatáček – jen 14. Na první pohled zaujme 180stupňová zákruta číslo 6. Některé zatáčky pak budou pravoúhlé. Jednou z nich je devátá. Po ní budou jezdci zrychlovat, projedou 10. zatáčkou a následně se vydají na rovinku, kde mají dle simulací dosáhnout rychlosti 342 kilometrů za hodinu. A minou například i lasvegaskou Eiffelovu věž.

„Každý večer se ve Vegas koná párty, ale zvlášť sobota je výjimečná, takže se hodí, aby se Grand Prix konala v tento den. A umožnila tak návštěvníkům sledovat show na nejlepším okruhu na světě předtím, než se vrhnou do kasina, budou popíjet drinky ve střešním baru nebo vyrazí na nějaké noční nákupy,“ láká formule 1 na svém webu. V sobotu – ne v neděli – se tak velká cena pojede poprvé od roku 1985. I proto, aby si kvůli časovému posunu mohla vychutnat listopadový závod co největší část masivního táboru evropských fanoušků.

Není to poprvé, co formule 1 zastaví ve „městě hříchu“. Premiéra se datuje do roku 1981 – tehdy ale vozy kroužily na gigantickém parkovišti u hotelu Caesars Palace. Závodilo se i o rok později, ale pak přišla více než 40letá pauza. Teď přichází velkolepý comeback. Viva Las Vegas! Nebo jak si s názvem slavné písně Elvise pohrála stáj Haas – Viva Haas Vegas!

Zdroj