Je to pro mě bolestné, říká Rakušan o konci Farského. Situaci jsme podcenili, přiznal

5 měsíce starý 22

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan na svém twitterovém účtu nezvykle emotivně okomentoval sdělení svého stranického kolegy Jana Farského, který v noci oznámil, že v reakci na výzvu předsednictva STAN kvůli své cestě do USA složí mandát poslance.

Rakušan ve svém sdělení napsal, že v jeho hnutí to „funguje jinak, než jak fungují ostatní strany“. „Jan Farský mi byl vzorem, několik let oporou jako 1. místopředseda. Pojí nás přátelské vztahy. Je to člověk, díky kterému jsme od roku 2017 ve sněmovně, který vedl klub, vyjednával pro nás podporu, řešil důležitá témata pro osudy mnohdy zapomenutých skupin lidí v této zemi,“ uvedl předseda hnutí STAN.

Dále čtěte

()

Týdeník FORUM: Poslední dárek hradní partě od Babišovy vlády

číst článek »

Podle Rakušana by prestižní Fulbrightovo stipendium mělo pro politika v normální zemi být něčím, čím se prezentuje a na čem postaví další kariéru. „Nenacházíme se však v normálních časech. To, že jsme v říjnu dokázali porazit ty, které jsme společným úsilím porazit chtěli, přineslo jen start změny. Při každém hlasování by zaznívaly hlasy naší opozice, že nám tu chybí Farský. Každé hlasování, které budou obstruovat, na což se teď připravujeme, by se točilo kolem něj,“ myslí si Rakušan.

STAN se proto rozhodl, dle slov svého předsedy, nezatěžovat vládu tématem, které by jí ubíralo důvěru. „Přiznávám, že jsme celou situaci podcenili, vnímali ji chybně, neodhadli jsme, jakým způsobem ovlivní politickou realitu, ve které se pohybujeme. Naše současná pozice si žádá těžká rozhodnutí. Upřímně říkám, že je pro mě celá tato záležitost nesmírně bolestná, protože je velmi osobní. Přicházíme o velkou osobnost, doufám, že jen dočasně, protože lidi, jako je on, v politice mají co nabídnout. Honzovi za vše, co pro nás i mě osobně udělal, děkuji,“ uzavřel Rakušan.

Jan Farský byl znovu zvolen poslancem v říjnu, stal se předsedou poslaneckého klubu. Na svůj post ale rezignoval po oznámení, že získal Fulbrightovo stipendium a odjíždí na několik měsíců na univerzitu v americkém Oregonu. V noci z 19. na 20. ledna na sociálních sítích sdělil, že mandát poslance složí.

Zdroj