Je to všechno kampaň: Rakušan, Šlitr, Eben, Pekarová Adamová, Vláčil… Co najdete v novém měsíčníku FORUM 24+

před 1 týden 37

Vážení čtenáři,
Od čtvrtka 8. února je na stáncích druhé číslo měsíčníku FORUM 24+, který pro vás připravují redaktoři internetového deníku FORUM 24 a naši spolupracovníci. V tomto krátkém shrnutí přinášíme výběr hlavních článků. Věříme, že vás zaujme, a že si náš měsíčník pořídíte – ať už v tištěné podobě nebo elektronicky zde (https://www.forum24.cz/plus/02-2024).

Falešný gladiátor nebo budoucí premiér?
Kampaň ministra vnitra Víta Rakušana a dění v koalici: Začíná marketing vítězit nad férovým chováním? Nad tím se zamýšlí v úvodním textu únorového vydání měsíčníku FORUM 24+ Pavel Šafr. Přední odborníci na politický marketing pak v rozsáhlé anketě radí vládě, které je dlouhodobě vyčítána špatná komunikace, na co by se měla v tomto smyslu zaměřit a v čem by bylo dobré se zlepšit.

Dva roky krvavé války
Dvacátého čtvrtého února uplynou dva roky od ruské invaze na Ukrajinu, takže se krvavá válka jen pár stovek kilometrů od našich hranic logicky stala jedním z ústředních témat aktuálního čísla. Jaké byly její zásadní milníky? Jaké byly představy Vladimira Putina a jaká je realita? „Hlavním cílem Putina je NATO, o Ukrajinu nejde,“ tvrdí v exkluzivním rozhovoru Ilja Ponomarjov, bývalý poslanec Státní dumy, který v roce 2014 jako jediný hlasoval proti anexi Krymu. Filozof Karel Hořejší se pak zamýšlí nad připraveností, nebo spíše nepřipraveností Západu na konfrontaci s Ruskem. Přinášíme rovněž úryvek z projevu následníka českého trůnu Karla Habsburského, který se týká právě ruské hrozby.

Rozhovor s Markétou Pekarovou Adamovou
Předsedkyně Poslanecké sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová mluví v obsáhlém rozhovoru s Johanou Hovorkovou o hejtech, o situaci ve vládě či o možném nástupu populistů. Riziko babišismu neskončilo, naopak bych řekla, že je ještě naléhavější než kdy předtím,“ říká mimo jiné.

Není rekord jako rekord
Vracíme se k lednovým obstrukcím v Poslanecké sněmovně. Tomio Okamura na její půdě mluvil 10 hodin a 44 minut. Český tisk tento výkon srovnával s Fidelem Castrem, jehož více než čtyřhodinový projev v OSN si dosud drží čestné místo ve světových tabulkách. Jaké ale byly nejdelší projevy v historii – nejen na parlamentní půdě? Věděli jste například, že nepálský advokát a učitel řečnictví Ananta Ram dokázal v roce 2018 v Káthmándú nepřetržitě hovořit 90 hodin a dvě minuty.

O kom se mluví: slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová
Petici za její odvolání podepsalo během pár dní neuvěřitelných 200 tisíc lidí, tedy více než jakoukoliv jinou on-line petici v historii Slovenska. Hvězda tamní dezinformační scény a současná ministryně kultury Martina Šimkovičová však není chyba v systému, ale jeho tragický výsledek. A podobná věc může potkat i Česko. Kdo je tedy žena, jež dokázala to, co se nepovedlo ani ministrům kultury za vlád Vladimíra Mečiara? Profil Martiny Šimkovičové a zároveň vhled do situace u našich východních sousedů sestavil spolupracovník měsíčníku FORUM 24+ Peter Vavro.

Kdo je kdo na Blízkém východě
Blízký východ dlouhodobě patří mezi nestabilní regiony, kterým zmítají islamistické revoluce, teroristické útoky a vojenské převraty. Od masakru Hamásu ze 7. října oblastí navíc otřásá další konflikt: válka v Gaze, jež se stává součástí širšího soupeření mezi sunnitskými státy a Íránem. Přinášíme důkladný přehled o postojích jednotlivých zemí regionu.

Chyběly dva hlasy
Ratifikace Istanbulské úmluvy neprošla Senátem o pouhé dva hlasy. Co je její podstatou? Jaké jsou argumenty pro její schválení a jaké proti? A proč tolika lidem tak leží v žaludku? Dominika Machová se zeptala lidí z obou „stran barikády“.

Fenomén televize Nova
Televize Nova, jež bez nadsázky změnila Česko, vysílá už třicet let. Divokým začátkům, vlastnickým peripetiím (jejichž důsledkem byla mimo jiné i takřka jedenáctimiliardová pokuta, již musel zaplatit český stát) i konkrétním pořadům a událostem, které se v dobrém i ve špatném nesmazatelně zapsaly do historie českých médií, se věnujeme v rubrice Fenomén.

Rozhovor s Markem Ebenem
„Kdysi se mnou někdo dělal rozhovor a přišla řeč na sprostá slova. Říkal jsem, že někomu to projde a někomu ne, třeba Vladimír Menšík nebo Jan Werich si to mohli dovolit, ale u mě by to asi neprošlo a radost z toho nemám. Protože rodiče pak dávají dětem toho Ebena za vzor a děti mě tím pádem právem nenávidí. A co byste řekl. Druhý den vyšla moje fotka na titulu a pod ní byl titulek: Rodiče mě dávají dětem za vzor. A to jsem si opravdu připadal jako úplný pitomec.“ I touto zkušeností odůvodňuje Marek Eben, proč dává nerad rozhovory. S Milanem Tesařem učinil výjimku. Mluvili spolu zejména o nové desce bratří Ebenů, ale také o tom, jaká hudba Marka Ebena formovala, proč je pro něj StarDance na stupnici moderátorské hrůzy „hodně vysoko“ a proč se mu nestýská po herectví.

Přísnost uzavřeného muže
„Ve společnosti byl Šlitr nenápadný. Pokud tedy nebyl v dosahu klavír, to se proměnil a táhl zábavu klidně hluboko do noci.“ Při příležitosti nedožitých stých narozenin Jiřího Šlitra vyzpovídal Dan Hrubý Lukáše Berného, autora první ucelené biografie známého semaforského skladatele a autora největších hitů československé pop-music.

Rodinná idylka. Až na ty Židy za zdí
Jednou z nejočekávanějších únorových premiér v českých kinech je loňský film režiséra Jonathana Glazera Zóna zájmu o rodinné idyle prvního velitele koncentračního tábora Auschwitz Rudolfa Hösse, odehrávající se přímo za zdmi téhle „továrny na smrt“. V recenzi se dozvíte, proč je tento snímek tak ceněný.

Západ s démony a běsy
„Filmař a filozof“, „básník a vlk“, „geniální tvůrce“, „velký básník českého filmu“, „pan filmař“. Všemi těmito přízvisky a ještě mnoha dalšími obdařila kritika režiséra Františka Vláčila, mj. autora Markety Lazarové, celkem konsenzuálně označované jako nejlepší film československé historie. V rubrice Portrét připomínáme sto let od jeho narození.

Rozhovor s malířem Michaelem Rittsteinem
Právě vystavuje v pražském Museu Kampa. Přehlídka Michaela Rittsteina, jehož tvorba je zastoupena v pařížském Centre Georges Pompidou nebo vídeňské Albertině, dokazuje sílu obrazu a obraznosti. Malířův svět diváka přitahuje, až se stane na chvíli jeho součástí. Rozhovor s Michaelem Rittsteinem s ukázkami z jeho tvorby jsme proto umístili na panoráma druhého sešitu našich novin – abychom naplno využili jejich velkého formátu.

Realita nového antisemitismu
Holokaust je symbolem lidské krutosti i vzdoru, kdy lidstvo pohlédlo do očí běsům. Až do loňského roku bylo alespoň rámcově jasné, že vyhlazování Židů stejně jako každá forma rasismu a genocidy je zlo a že se před osmi desetiletími dělo cosi absolutně nepřijatelného, zvrhlého a neodpustitelného. V uplynulém roce se však tato jistota otřásla v základech. Nad novými formami antisemitismu se v eseji v rubrice Nová orientace zamýšlí religionistka a judaistka Věra Tydlitátová.

Historie: Král Šumavy
A do třetice výročí se dvěma nulami. Před sto lety se narodil Josef Hasil, známý jako Král Šumavy. V tísnivých časech nastupující totality se tak začali titulovat hrdinové, kteří navzdory smrtelnému nebezpečí překračovali ostře hlídané státní hranice. A jejich přenášeným pokladem nebylo nic jiného a nic menšího než lidská svoboda. Josef Hasil byl tím nejznámějším.

Kouzlo broumovských kostelů
Soubor barokních kostelů, většinou harmonicky zasazených do krajiny kolem Broumova, má ambice dostat se v budoucnu na seznam UNESCO. Po poválečném odsunu Němců a za vlády komunistů se přitom staly nechtěnými stavbami ponechanými svému osudu… V rubrice Cestování zveme na jejich prohlídku.

Dům jako manifes
Petr Volf pro FORUM 24+ připravuje pravidelnou rubrikuVolfův revír, věnovanou výrazným architektonickým realizacím. Tentokrát se věnuje sídlu společnosti Kloboucká lesní, které vyrostlo v Brumově-Bylnici na Valašsku a jež navrhli architekti z ateliéru Mjölk. Stalo se jednou z nejúspěšnějších staveb posledních let.

Největší křížovka
A na závěr jako obvykle křížovka. A ne jen tak ledajaká. Vzhledem k tzv. světovému formátu měsíčníku jsme přesvědčeni, že v českém prostředí větší nenajdete. Tak přejeme příjemné luštění.

A především příjemné čtení. Věříme, že pro vás bude přínosné a že nám zachováte přízeň.

Přečtěte celý článek