„Je to zločinec.“ Radní pro školství vyzval ředitele, aby sundali obrazy Zemana

4 měsíce starý 21

Aleš Jakubec, který je v Olomouckém kraji radním pro oblast školství za uskupení Spojenci/TOP 09, podle serveru Olomoucká drbna vyzval k odstranění prezidentských obrazů ze všech tříd v reakci na udělení milosti odsouzenému šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi.

„Jako radní Olomouckého kraje pro školství prosím ředitele škol v našem kraji, aby sundali obrazy Zemana. Už toho bylo opravdu moc. Proputinovská orientace a legalizace mafiánských praktik jsou podle mě už za hranou. Nechci, aby naše děti měly fotku tohoto zločince ve třídách před sebou,“ prohlásil radní.

Souhlas s Jakubcovou výzvou vyjádřila řada pedagogů a škol v Olomouckém kraji. Na výzvu bude reagovat například největší gymnázium v kraji. „Portrét prezidenta nevisí ve všech našich třídách, nyní budeme řešit, čím ho nahradit,“ řekl serveru ředitel olomouckého Gymnázia Hejčín Karel Goš.

Na dalších školách Zemanův portrét nevisí už dávno. „Nemáme ho už dlouho,“ potvrdil na sociálních sítích například ředitel Základní školy a mateřské školy v Jezernici na Přerovsku Jaroslav Mihal.

V České republice žádný zákon nebo předpis nenařizuje, že by ve školních třídách musel viset obraz prezidenta. „Ty portréty prezidenta jsou jen prastarý zvyk z dob Rakousko-Uherska,“ vysvětlil radní Jakubec. Řada škol dává místo Zemana do tříd například obraz Jana Amose Komenského.

Prezidentská kancelář zatím na iniciativu olomouckého politika nijak nereagovala.

Zdroj